Inżynieria społeczna w Europie Środkowej w XX wieku


MINIONA -

Warszawa

 Konferencja połączona jest z otwarciem organizowanej wspólnie przez Deutsche Forschungsgemeinschaft, Instytut Studiów Politycznych PAN i Instytut Pamięci Narodowej wystawy o rozliczeniach DFG ze swoją przeszłością, czyli, w tym przypadku, z udziałem w planowaniu Generalplan Ost. Wystawa pt.: „Nauka, planowanie, wypędzenie – Generalny Plan Wschodni Narodowych Socjalistów” oficjalnie otwarta zostanie jednak dopiero 17 kwietnia 2012 r., ze względu na planowany udział marszałka Sejmu i prezydenta Bundestagu.
Wystawa będzie także prezentowana w polskiej wersji językowej, w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Lublinie oraz we Wrocławiu.

Konferencja oraz wystawa dadzą możliwość przedstawienia polskiej publiczności stanu badań w tym zakresie i krytycznej o nim dyskusji.

Generalplan Ost i rola nauki przy przygotowaniu planu będzie stanowić punkt wyjścia do szerszej refleksji dotyczącej wybranych aspektów polityki ludnościowej w XX wieku. Uwzględniona zostanie kwestia dotycząca roli nauki w tej polityce.

     Pierwszy dzień konferencji rozpocznie się dyskusją na temat „Inżynierii społecznej do II wojny światowej“. Będzie ona miała charakter wprowadzający w problematykę, stąd koncentrować się będzie na kluczowych pojęciach i próbie określenia zasadniczych linii rozwoju. Ta część konferencji powinna ukazać szerszy kontekst historyczny interesujących nas wydarzeń. Dla organizatorów jest to szczególnie ważne, ponieważ odczuwalne są niekiedy w Polsce obawy przed wskazywaniem na linie kontynuacji, które postrzegane są jako relatywizacja narodowosocjalistycznych zbrodni. Dlatego też referenci zostali poproszeni o wskazanie zarówno na zjawisko kontynuacji, jak i na jej przerwanie, a także o uwzględnienie specyfiki referowanych, historycznych procesów w różnych okresach i w różnych państwach. Ważna jest w tym kontekście odpowiedź na, m.in, następujące pytania: 
- jakim ograniczeniom społecznym i politycznym podlegają idee społecznej inżynierii w określonych systemach politycznych?;
- w jakich warunkach te idee mają szczególnie silny wpływ na państwa i społeczeństwa?

     Druga części konferencji będzie koncentrować się na zagadnieniu: niemieckiej okupacji Polski, stanu badań i postulatach badawczych z naciskiem na politykę ludnościową i uwzględnieniu roli niemieckiej nauki w powstawaniu planów polityki ludnościowej.
Dwa referaty będą poświęcone bezpośrednio Generalplan Ost i planom jego przeprowadzania na Zamojszczyźnie. Organizatorzy uważają, że etniczne czystki na Zamojszczyźnie zostały w polskiej pamięci, jak również w polskich badaniach historycznych, zmarginalizowane i niedocenione. Konferencja stanowi dobrą okazję, aby podjąć próbę zmiany tego stanu rzeczy.

     Ostatnia część konferencji pozwoli objąć porównawczym spojrzeniem, przede wszystkim, politykę ludnościową dwóch systemów totalitarnych. Będzie to punkt wyjścia do przedyskutowania kwestii kontynuacji i jej braku w polityce ludnościowej w latach powojennych, jak również zagadnienia możliwości, celowości i ograniczeń prowadzonych porównań w tym zakresie.






Źródło:  http://www.isppan.waw.pl/konferencje/inzynieriaspoleczna.htm

Aktualizacja:  2012-03-25 00:00:00