Przygody nierozumu. Szaleństwo - myśl - kultura.


MINIONA -

Katowice

Szaleniec jest zwiastunem prawdy (M. Foucault)

 

W Idiotach Larsa von Triera grupa osób symuluje szaleństwo w przekonaniu, że rozwój kulturalny nieuchronnie zmusza nas do utraty kontaktu z ożywczym doświadczeniem nierozumu. Mimo że próba wskrzeszenia „wewnętrznego idioty w nas” nie może przynieść spodziewanego rezultatu, już samo jej zaistnienie wydaje się dobrze diagnozować jeden z podstawowych dylematów współczesnych, rzekomo racjonalnych, społeczeństw. Jednocześnie wskazuje ona na przyczyny wielkiej dwudziestowiecznej kariery szaleństwa w naukach humanistycznych. Co dzisiaj – w dobie tolerancji z jednej, a Prozaku z drugiej strony – pozostało nam z tego inspirującego ożywienia? Czy tracąc z oczu szaleństwo, w istocie tracimy możliwość „wypowiedzenia prawdy o człowieku” (M. Foucault)? Jeśli tak, to o czym mógłby świadczyć fakt, że szaleństwo tak dobrze radzi sobie w kulturze współczesnej?

Serdecznie zapraszamy studentów i doktorantów do włączenia się w interdyscyplinarną konferencję naukową poświęconą zagadnieniu szaleństwa. Zależy nam na wieloaspektowej, problemowej refleksji na temat fenomenu szaleństwa oraz jego roli w różnorodnych dziedzinach sztuki, nauki i działalności kulturowej. Chcielibyśmy nie tyle duplikować powszechnie znane „wielkie narracje” szaleństwa, co pochylić się nad jego przypadkami szczególnymi i mikrohistoriami. Interesują nas niezwykłe, bo nieprzewidywalne, wymykające się prostym kategoryzacjom, przygody nierozumu.

 

 

Proponowane obszary tematyczne

- Pomiędzy uniwersalnością a zmiennością – istota i/lub historyczne transformacje szaleństwa

- Wariat, świr, idiota vs. chory, pacjent, ofiara – szaleństwo jako składnik językowego obrazu świata

- Szaleństwo jako mit, topos, przenośnia: w stronę metaforologii nierozumu

- Kulturowe reprezentacje szaleństwa – w dyskursie publicznym i w wytworach sztuki (literatura, film, teatr, sztuki wizualne)

- Od usterki do innowacji – szaleństwo i geniusz

- Szaleństwo – przekleństwo czy błogosławieństwo? Szaman – mistyk – opętany

- Szaleństwo twórczości, twórczość szalonych (wokół art-brut)

- Pomiędzy psychoanalizą a psychiatrią: perspektywy badań nad szaleństwem
- Psychodynamicznie, behawioralnie, farmakologicznie… Jak leczyć szaleństwo i co z tego wynika?

- Fenomenologia głupoty: pomiędzy niezrozumieniem a nieświadomością (A. Ronell, M. van Boxsel i inni)

- Uwiedzeni nierozumem? Kariera szaleństwa w postmodernizmie i poststrukturalizmie (M. Foucault, G. Deleuze, F. Guattari i inni)

- Szaleństwo wiedzy? Nauka i irracjonalność (od filozofii nauki do patafizyki)

- Szaleństwo w popkulturze: od symulacji do hiperrzeczywistości

- Zmierzch szaleństwa? Od humanizmu do chemii

Zapewniamy:

Materiały konferencyjne, dwa obiady, poczęstunek (kawa, ciastka) w przerwach obrad. Istnieje możliwość wniesienia opłaty konferencyjnej pokrywającej koszt noclegu (noclegów) w Hotelu Asystenckim Uniwersytetu Śląskiego. Planowana jest publikacja pokonferencyjna.

 

Zgłoszenia

Propozycję tematu wraz z abstraktem (ok. 2000 znaków) prosimy przesyłać do 12 czerwca 2011 roku na adres: konferencjamish@gmail.com Zastrzegamy sobie prawo wyboru referatów. Informację o zaakceptowaniu propozycji wystąpienia otrzymają Państwo pocztą elektroniczną do 30 czerwca 2011 roku. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut.

 






Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00