Konferencja naukowa "Dramat i doświadczenie"


MINIONA -

Katowice

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej, podejmującej problem złożonych, niejednoznacznych relacji między dramatem i doświadczeniem.

‘Dramat’ i ‘doświadczenie’, pojęcia definiowane z uwzględnieniem ‘działania’ jako jednego ze wspólnych desygnatów, łączą się ze sobą i wzajemnie dookreślają. Tę współzależność rozważa i porządkuje zarówno teoria dramatu, jak i coraz bardziej nasilony nurt refleksji o dramaturgii samego doświadczenia. Przemiany zachodzące w sposobie opisu doświadczenia w stosunku do tradycyjnych ujęć tej kategorii oraz nowe spojrzenie na dramat i dramatyczność (choćby w kontekście estetyki performatywności i paradygmatu teatru postdramatycznego) zachęcają – w naszym przekonaniu – do podjęcia dyskusji na temat dramatu (i) doświadczenia. Dyskusji uwzględniającej radykalne zmiany w sposobie pojmowania i artykułowania ludzkich doświadczeń oraz zdecydowane zmiany w dramaturgii, wśród której znajduje się coraz więcej tekstów hybrydycznych, z założenia przekraczających bądź negujących tzw. kanoniczną formę dramatu.

Liczne publikacje na temat doświadczenia jako kategorii badawczej, a także pogłębiona refleksja o sposobie doświadczania świata przez człowieka, prowadzona z wyraźnym zaakcentowaniem interdyscyplinarności problemu (w kręgu antropologów, kulturoznawców, literaturoznawców, filozofów czy teatrologów), prowokują do sformułowania pytań na temat zakresu i sposobu reprezentacji doświadczenia w tekstach dramatycznych. Zależy nam na rozważaniach o dramaturgii współczesnej, co nie znaczy – tylko najnowszej. Proponujemy podjęcie różnych, zarówno tych bardzo aktualnych, jak i tych dobrze zakorzenionych już w refleksji o dramacie problemów poznawczych – w perspektywie utekstowionych doświadczeń. Pytanie o dramat jako palimpsestowy zapis doświadczenia pozwala rozważyć przykłady rejestracji dynamicznego procesu uczestnictwa jednostki w świecie zewnętrznym, w świecie głęboko przeżywanym, a jednocześnie – paradoksalnie – tylko pośrednio dostępnym.

Teksty dramatyczne jako utwory eksponujące sytuację podmiotu, funkcjonującego w nieustannej, uzależniającej relacji z innym/ze światem, niejako z definicji pozostają reprezentacją „ja” doświadczającego. Dlatego też zachęcamy Państwa do podjęcia rozważań o dramatach, które „utrwalają” (pośrednio, za pomocą określonych konwencji językowych, stylistycznych i kulturowych) zróżnicowane, fragmentaryczne i niespójne akty doświadczenia, pozostając zarazem i dla autorów, i odbiorców, jedną z wielu kuszących możliwości aktywnego doświadczania świata.

Proponujemy następujące (przykładowe) tematy rozważań:

– tekst dramatyczny jako reprezentacja doświadczenia (jednostkowego/zbiorowego; potocznego/historycznego)

– specyfika doświadczeń utrwalanych w dramacie, np. formy artykulacji doświadczeń granicznych

– język jako medium doświadczenia

– doświadczenie nowoczesności a doświadczenie nowoczesne w dramacie

– tekst dramatyczny jako doświadczenie

– lektury dramatów przykładami negocjowania doświadczeń.

 

Propozycje referatów (wraz z krótkim abstraktem) oraz wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać drogą elektroniczną na adres: konferencjadd@interia.pl

lub pocztą na adres:

Zakład Teatru i Dramatu

Instytut Nauk o Kulturze UŚ

pl. Sejmu Śląskiego 1, 40-032 Katowice 

(z adnotacją DRAMAT I DOŚWIADCZENIE) do 15 III 2012 r.

 

Opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł prosimy wpłacać na konto:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Numer konta: ING Bank Śląski SA

74 1050 1214 1000 0007 0000 7909  (z dopiskiem: DRAMAT I DOŚWIADCZENIE) do 15 IV 2012 r.

 Opłata obejmuje koszty 1 noclegu, wyżywienia, materiałów konferencyjnych oraz publikacji książki. Noclegi planujemy w Hotelu Asystenckim UŚ przy ul. Paderewskiego 32. Istnieje możliwość rezerwacji dodatkowego noclegu na koszt uczestnika.

 Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: konferencjadd@interia.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach!

 

 Organizatorzy:

prof. dr hab. Ewa Wąchocka

dr Beata Popczyk-Szczęsna              

mgr Magdalena Figzał 

mgr Katarzyna Sobolewska

                                                           






Źródło:  http://www.us.edu.pl/konferencja-naukowa-pt-dramat-i-doswiadczenie

Aktualizacja:  2012-02-04 00:00:00