Sekundy (i) epoki. Czas w literaturze polskiej po 1989 roku


MINIONA -

Warszawa

Szanowni Paostwo,

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sekundy (i) epoki. Czas w literaturze polskiej po 1989 roku”, która odbędzie się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim w dn. 16–17 marca 2012 roku.
Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Polonistyki, prof. dr. hab. Stanisława Dubisza. Jej organizatorem jest Międzywydziałowe Koło Naukowe „Interakcje”.
Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno pracowników naukowych, jak i doktorantów oraz studentów.

Kluczowym problemem, na którym skupią się kolejne sesje naukowe podczas konferencji, będzie czas – rozumiany jako kategoria historycznoliteracka (związana z samą literaturą, jej krytyką i współczesnym odbiorem czytelniczym), poetologiczna, filozoficzna i antropologiczna.
W związku z tym proponujemy przedyskutowanie tytułowego zagadnienia w następujących blokach problemowych:

  • literatura najnowsza wobec tradycji literackiej (nawiązania w poszczególnych utworach do wcześniejszych poetyk i epok; zjawisko intertekstualności – właściwej i fakultatywnej [według typologii Ryszarda Nycza])
  • czas jako kategoria genologiczna (gatunki literackie a tekstowe realizacje problematyki związanej z czasem; rozwój gatunków literackich w czasie)
  • literatura najnowsza wobec tego, co temporalnie inne (literackie konfrontacje kulturowych koncepcji czasu)
  • literatura najnowsza wobec makro- i mikrohistorii (kategoria pamięci; zagadnienie traumy, sposoby jej przepracowywania itd.)
  • literatura najnowsza wobec przemian po 1989 roku (literackie reprezentacje czasoprzestrzennej rzeczywistości, czas wobec problemu mimesis; kategoria czasu a style odbioru współczesnych tekstów literackich)
  • czas jako kategoria antropologiczna (czas a ciało; czas a kondycja jednostki; czas społeczny – czas psychologiczny)
  • czas jako kategoria filozoficzna (czas a problemy metafizyczne; rozumienie śmierci i miłości; zagadnienie *nie+wiary)
  • czas jako kategoria aksjologiczna (literackie reprezentacje problemu wartości w czasie)
  • krytyka literacka i jej przemiany po 1989 roku (sytuacja czasopism literackich i jej zmiana na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, obecnośd krytyki literackiej w mediach, interaktywnośd odbioru utworów literackich i jej przemiany po 1989 roku).

Prosimy nadsyłanie abstraktów (maks. 1800 znaków) wystąpieo konferencyjnych (20-minutowych) do 31 grudnia 2011 roku włącznie na adres: czas.konferencja@gmail.com. Preferowane będą przekrojowe ujęcia problematyki.

Formularze zgłoszeniowe odnajdą Paostwo na stronie Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.ilp.uw.edu.pl) oraz na stronie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.polon.uw.edu.pl).
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł. Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej. Uwaga! Na artykuły do tomu pokonferencyjnego będziemy czekać do 31 marca 2012 roku.

Z wyrazami szacunku,

dr Żaneta Nalewajk
Opiekunka naukowa konferencji

mgr Magdalena Mips
Główna organizatorka konferencji






Źródło:  http://www.polon.uw.edu.pl/zycie/sekundy_zaproszenie2.pdf

Aktualizacja:  2011-12-22 00:00:00