Międzynarodowej i Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Literatura i Konwergencja”


MINIONA -

Łódź

W dniach 24-25 maja 2012 roku odbędzie się w Łodzi Międzynarodowa i Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa o charakterze edukacyjnym Literatura i konwergencja, organizowana przez Katedrę Teorii Literatury, Instytutu Kultury Współczesnej (dawniej: Instytut Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych) Uniwersytetu Łódzkiego oraz czasopismo „Zagadnienia Rodzajów Literackich”.
Głównym przedmiotem refleksji oraz dyskusji nad literaturą pragniemy uczynić modne we współczesnym dyskursie naukowym pojęcie konwergencji. Termin ten wykorzystuje się obecnie bardzo szeroko, od badań matematyczno-przyrodniczych, przez językoznawcze, politologiczne, socjologiczne, po studia z zakresu nowych mediów, komunikacji i antropologii kulturowej. Na ile rzeczywiście dochodzi to nakładania się i przenikania procesów kulturowych i jak bardzo – jeśli w ogóle – zjawisko to ma wpływ na stan literatury oraz jej teorii?
Naszej konferencji przyświeca cel krytycznego przyjrzenia się w perspektywie badań literackich pewnym mechanizmom i ich efektom charakterystycznym dla czasów digitalizacji kultury, gwałtownego rozwoju technologii użytkowej i idącej za tym hipotetycznej homogenizacji przestrzeni kultury. Jakie miejsce w tych przemianach zajmuje literatura i studia nad nią?
Poniżej proponujemy kilka tematów wyjściowych:

1) literackie gatunki w konwergencji;
2) literatura elektroniczna, nowe formy, nowe gatunki, nowe media oraz
ich nośniki (w szczególności smartfony i tablety);
3) literatura i komiks; powieść graficzna; gatunki logowizulane;
4) literatura i Internet;
5) literatura jako asystent filmu; gier komputerowych (np. RPG);
6) literatura (auto)biograficzna celebrytów, blogi;
7) nowe formy nauczania literatury;
8) liberatura; synkretyzm form, nośników, aplikacji;
9) literackość (narracyjność) przestrzeni miejskiej (rzeczywistość
rozszerzona, wirtulane przewodniki literackie po miastach; literatura a gry
miejskie).

Wybrane artykuły zostaną opublikowane.

(sekretarz konferencji, tel. (0) 506 275 689, mail: wrooble@wp.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z tytułem i abstraktem wystąpienia (500-700 znaków) do dnia 5 marca 2012 na adres mailowy: wrooble@wp.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Języki konferencji: polski i angielski
Przewidywana ilość referentów: 50 osób
Przewidywany czas trwania konferencji: 2 dni

Opłata konferencyjna wyniesie: 300 zł
W ramach opłaty organizatorzy konferencji zapewniają serwis kawowy oraz możliwość publikacji (z zastrzeżeniem prawa do selekcji materiału).

W czasie trwania konferencji zostanie podany obiad (24 i 25 maja). Koszt jednego posiłku wynosi 30 zł. Prosimy o doliczenie ceny obiadów do opłaty konferencyjnej i uiszczenie całej kwoty jednym przelewem. Możliwe jest także uczestnictwo w bankiecie, który odbędzie się pierwszego dnia. W związku z tym, że jego koszt w części pokrywają organizatorzy, wymagana opłata wynosi jedynie 20 zł. Termin wpłat zostanie podany w stosownym cyrkularzu, wraz z którym wyślemy Państwu formularz zgłoszeniowy.

Uczestnicy konferencji mogą również we własnym zakresie dokonywać rezerwacji noclegów w budynku Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ na ulicy Kopcińskiego 16/18 (w miejscu obrad). W razie braku wolnych pokoi, postaramy się znaleźć dla Państwa stosowną alternatywę.

http://www.csk.uni.lodz.pl/

cskul@uni.lodz.pl






Aktualizacja:  2012-01-23 00:00:00