10 lat obowiązywania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rozważania de lege lata i de lege ferenda


MINIONA -

Gdańsk

W 2013 roku mija 10 lat od chwili wejścia w życie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, ze zm.). Jest to odpowiedni czas, aby móc podjąć wyzwanie kompleksowej oceny tego ważnego aktu prawodawczego. Celowi temu ma służyć organizowana na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego Ogólnopolska Konferencja Naukowa "10 lat obowiązywania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rozważania de lege lata i de lege ferenda".

Przy okazji Konferencji odbędzie się uroczyste zakończenie Projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce", zorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na Wydziale Prawa i Administracji UG, w ramach którego od listopada 2012 r. do marca 2013 r. prowadzony jest cykl wykładów oraz seminariów, ukazujących zarówno ramy prawne i instytucjonalne, jak i faktyczne mechanizmy działania szeroko pojętego systemu ochrony dziedzictwa kultury w Polsce.

 

Zapraszamy do składania propozycji referatów przy uwzględnieniu poniższych założeń metodologicznych.

Konferencja zostanie podzielona na panele tematyczne, które odpowiadać będą kolejnym rozdziałom ustawy z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Poprzedzać je będzie tylko jeden panel ogólny, dotyczący założeń systemowych ustawy. Każdy z referatów winien więc dotyczyć konkretnego rozdziału, przepisu lub przepisów, bądź też danej instytucji prawnej - zawartych w tej ustawie. Tak więc, obok zgłoszenia tematu referatu, należy wskazać panel tematyczny, przyjmując systematykę ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Referaty nie mogą ograniczać się tylko do rozważań normatywnych, w ramach których prezentowana będzie sama treść ustawy - założeniem wyjściowym jest bowiem to, że każdy z uczestników Konferencji ustawę zna. Referaty przede wszystkim winny zawierać ocenę badanej regulacji oraz formułować w nich należy postulaty de lege ferenda.

Artykuły złożone do publikacji - dla zapewnienia jednolitości metodologicznej całej publikacji - winny, co do zasady, odpowiadać następującym punktom: 1) wstęp 
2) przedstawienie obowiązującego stanu prawnego, 3) opis empiryczny, 4) ocena obowiązującej regulacji, 5) postulaty de lege ferenda.

Przyjętym celem badawczym jest łączne sformułowanie wniosków dotyczących obowiązującej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wraz z propozycjami jej zmian.

Po Konferencji zostanie opublikowana książka, która będzie stanowiła sui generis komentarz do ustawy z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wraz z doniosłymi postulatami de lege ferenda.






Źródło:  http://www.prawo.ug.edu.pl/dziedzictwo

Aktualizacja:  2013-04-13 00:00:00