EMOCJE – EKSPRESJA – POETYKA– przegląd zagadnień


MINIONA -

Białystok

Czym są emocje i w jaki sposób uobecniają się w tekście? Jak się zmieniał kulturowy słownik emocji w dziejach piśmiennictwa polskiego? Na ile literatura (sztuka) jest ekspresją emocji – indywidualnych i zbiorowych - na ile zaś je wyzwala czy wywołuje? W jaki sposób emocje się tłumi, a jak stymuluje? Jakich odpowiedzi na to pytanie udzielą literaturoznawcy, językoznawcy i inni zainteresowani tematem? Czy znajdą wspólną płaszczyznę do rozważań?


Środowiska akademickie dostrzegły fenomen emocji w latach 90. XX wieku. Wtedy to z obrzeży dyskursu naukowego zaczął on przenikać do głównego nurtu badań, również w dziedzinie nauk filologicznych. Uczestnikom naszej konferencji proponujemy refleksję nad literaturą i innymi wypowiedziami w kontekście problematyki artykułowania emocji. Jesteśmy przy tym otwarci na inspiracje z kręgu multidyscyplinarnych emotional studies, affective oraz cognitive science drugiej generacji, zorientowanej na różne aspekty interakcji organizmu ze światem zewnętrznym (zmysłowym, kulturowym).
Zwracamy się najpierw do filologów: literaturoznawców i językoznawców, ale mamy nadzieję, że nasza oferta zainteresuje również innych specjalistów: teoretyków sztuki, muzykologów, kulturoznawców, psychologów, socjologów, historyków, przedstawicieli nauk kognitywnych, a także praktyków z różnych dziedzin artystycznych.
Konferencja zostanie podzielona na trzy zespoły dyskusyjne: literaturoznawczy, językoznawczy oraz multidyscyplinarny. Lista tematów jest otwarta, wierzymy w Państwa inwencję. Mamy nadzieję na śmiałe podejście do proponowanych zagadnień, które ożywi tematykę emotional studies w polskiej myśli filologicznej.
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł (zapewniamy nocleg i obiady; szczegółowe informacje przekażemy po ustaleniu listy referentów). Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do końca lutego 2013 roku na adres poczty elektronicznej: dianasaniewska@wp.pl.
Planujemy wystąpienia dwudziestominutowe (zapisany tekst nie powinien przekraczać 6 stron A4); pełne wersje referatów złożą się na publikację pokonferencyjną. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych propozycji.
Ponadto proponujemy referentom i słuchaczom wzięcie udziału wwarsztatach pracy z emocjami, w czasie których przyjrzymy się towarzyszącym nam na co dzień emocjom, ich sile i znaczeniu.






Aktualizacja:  2013-01-08 00:00:00