Wpływ przemian cywilizacyjnych na administrację i prawo administracyjne


MINIONA -

Kraków

Wybór tematu oparty jest na spostizeżeniu, że pomiędzy przemianami cywilizacyjnymi a rozwojem administracji publicznej i prawa administracyjnego istnieje swoiste sprzężenie zwrotne. Rozwój ten w relacji z przemianami cywilizacyjnymi można więc ująć trójpłaszczyznowo, przy czym wskazane płaszczyzny są wzajemnie powiązane.

Pierwszą płaszczyzna jest definiowanie, sterowanie i ochrona przez prawo administracyjne i administrację publiczną samego procesu przemian cywilizacyjnych. Chodzi tu m. in. o rozwój nauki i techniki jako element dobra wspólnego, a także o nową postać interesu publicznego, społecznego, państwowego, lokalnego i indywidualnego.

Druga z płaszczyzn to przemiany cywilizacyjne postrzegane jako czynnik zewnętrzny usytuowany poza prawem, generuj ący zmiany tego prawa oraz sposobu funkcjonowania i organizacji administracji publicznej.

Trzecia płaszczyzna odnosi się do sposobu korzystania przez prawo administracyjne i administrację publiczną z dorobku, wyników rozwoju nauki, techniki oraz szerzej przemian cywilizacyjnych. W ramach tej płaszczyzny dorobek przemian cywilizacyjnych zostaje włączony obręb prawa administracyjnego a także wykorzystany przy budowie i nmkcjonowaniu administracji publicznej.

Celem Konferencji jest zakreślenie kierunku, przedmiotu i jakości zmian w administracji publicznej i w prawie administracyjnym W kontekście proponowanych płaszczyzn.

W związku z powyższym rysują się następujące grupy problemowe:

1. Budowa i funkcjonowanie administracji publicznej jako wykładnik przemian cywilizacyjnych i zagrożeń wynikających z tych przemian.

2. Aksjologia nauki administracji oraz nauki prawa administracyjnego wobec przemian cywilizacyjnych.

3. Nowe pojęcia, zasady i instytucje nauki administracji i nauki prawa administracyjnego związane z przemianami cywilizacyjnymi.

4. Część ogólna i części szczegółowe prawa administracyjnego jako zbiór instrumentów sterujących i wprowadzających przemiany cywilizacyjne oraz niwelujących ryzyka (techniczne i inne) wynikające z tych przemian.






Źródło:  http://www.law.uj.edu.pl/~kpadm/

Aktualizacja:  2011-11-16 00:00:00