Teksty Magiczne w Cywilizacjach Starożytnych


MINIONA -

Kraków

Magia stanowi jeden z najbardziej podstawowych i najstarszych sposobów człowieka na wyjaśnienie otaczającego go świata.  Jest ona zjawiskiem uniwersalnym, przekraczającym granice zarówno kulturowe, jak i społeczne. Na przestrzeni dziejów, różne cywilizacje rozumiały magię w różny sposób, z czego wynikały odmienne podejścia do tego zagadnienia. Znalazły one najlepsze odzwierciedlenie w tekstach magicznych. W tym kontekście nasuwają się liczne pytania, jak np.: które teksty można zaliczyć do magicznych? Jak klasyfikować teksty magiczne? Jakim celom one służyły? Jak powstawały? Czy tekst zmieniony, lub przetłumaczony nadal pozostaje tekstem magicznym?

Teksty magiczne powstawały w wielkich i w mniejszych cywilizacjach, w różnych częściach globu: w starożytnym Egipcie, Nubii, Mezopotamii, Anatolii, Syrii, Palestynie, ale również na subkontynencie indyjskim, w Tybecie oraz w Chinach. Wpływ wielu tradycji magicznych można wyraźnie dostrzec w magii uprawianej w starożytnej Grecji i Rzymie. Jej elementy uległy wymieszaniu z, między innymi, koptyjskimi i arabskimi systemami magii.

Bogata spuścizna literatury magicznej, jaką pozostawił po sobie świat starożytny, daje szerokie pole do prac badawczych, które stworzyłyby szansę na przezwyciężenie dominującego współcześnie błędnego wyobrażenia o magii.

Organizatorzy konferencji zapraszają do udziału osoby reprezentujące różne dziedziny nauki, korzystające z różnych podejść badawczych, licząc, że interdyscyplinarne, wielokierunkowe podejście pozwoli uzyskać lepszy pełniejszy obraz ważnego, a często niedocenianego zjawiska kulturowego, jakim jest magia.

Konferencja odbywać się będzie w języku angielskim.






Źródło:  http://www.psc.uj.edu.pl/images/uploads/weblog_files/Magical_texts_f77c31b768d438bfc0ca434959e8543a.pdf

Aktualizacja:  2013-03-09 00:00:00