Konferencja Archeologii Eksperymentalnej


MINIONA -

Instytut Archeologii
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo

 Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wraz z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zapraszają do udziału w:

Konferencji Archeologii Eksperymentalnej

która odbędzie się w dniach 8 i 9 maja 2014 roku, w Toruniu.

Odpowiedź na pytanie czym jest obecnie archeologia eksperymentalna nie jest, wbrew pozorom, prosta. Definiuje się ją jako metodę, w której hipotezy czynione względem sposobów życia w przeszłości są weryfikowane na drodze eksperymentów naukowych. Obecnie jednak, bardzo często jest ona kojarzona z czymś innym, tzn. z imprezami typu living history i parkami archeologicznymi. Jaka jest więc rola archeologii eksperymentalnej we współczesnej Polsce? Czy jest to metoda naukowa, czy jedynie sposób na ciekawe spędzenie czasu w kontakcie z przeszłością? Czy istnieje możliwość, a przede wszystkim potrzeba rozróżnienia pomiędzy „archeologią festynową”, a eksperymentowaniem naukowym w badaniach archeologicznych? Na jakiej płaszczyźnie powinna funkcjonować współczesna archeologia doświadczalna? Na te i podobne pytania chcielibyśmy poszukać odpowiedzi w trakcie pierwszego dnia sesji. Do dyskusji serdeczne zapraszamy zarówno zwolenników jaki i przeciwników metody. Dzień drugi konferencji będzie okazją do zaprezentowania założeń i rezultatów prowadzonych obecnie w naszym kraju (i nie tylko) doświadczeń archeologicznych.

Konferencji będą towarzyszyły warsztaty, które w sposób bardziej bezpośredni umożliwią uczestnikom dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz -jak mamy nadzieję- staną się miejscem, gdzie przynajmniej niektóre wygłoszone wcześniej teorie zostaną zilustrowane w praktyce.

 

Tematem przewodnim naszego spotkania jest sentencja Leonarda da Vinci:

 

MĄDROŚĆ JEST CÓRKĄ DOŚWIADCZENIA ?

 

Można ją rozumieć na kilka sposobów. Dla nas doświadczenie to ciągła weryfikacja stawianych hipotez na drodze praktycznej, to uwzględnianie coraz to nowych zmiennych oraz zdobywanie wiedzy i umiejętności w wyniku żmudnych i powtarzanych w nieskończoność eksperymentów. Czy jednak rzeczywiście jesteśmy przez to mądrzejsi? Czy naprawdę wiemy więcej na temat przeszłości? Znak zapytania na końcu słów wielkiego uczonego jest rodzajem wyzwania, najważniejszym pytaniem na które chcielibyśmy spróbować znaleźć odpowiedź.

W programie konferencji przewidziane są wystąpienia w formie referatów (do 20 min w tym dyskusja), posterów (format B1 o wym. 700x1000 mm) oraz sesje warsztatowe i pokazy. Językiem konferencji będzie język polski i angielski.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń tematów wystąpień wraz z abstraktami (do 1800 znaków) do dnia 30 września 2013 roku na adres: kae2014@umk.pl

Referaty zostaną opublikowane w czasopiśmie Acta Universitatis Nicolai Copernici wydawanym przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Komitet organizacyjny zastrzega możliwość weryfikacji zgłoszonych wystąpień. Informacje o przyjęciu wystąpienia zostaną przesłane do 13 października 2013 roku.

Szczegółowe informacje o konferencji będą rozsyłane do wszystkich zainteresowanych na podane w zgłoszeniach adresy e-mail, umieszczane na stronie internetowej: www.kae2014.umk.pl oraz publikowane w formie komunikatów na oficjalnym profilu Facebook. 






Źródło:  http://www.kae2014.umk.pl/

Aktualizacja:  2013-07-18