"In Flanders fields" Belgia i I wojna światowa


MINIONA -

Katedra Filologii Niderlandzkiej, Ośrodek Kultury Niderlandzkiej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza studentów i doktorantów polskich szkół wyższych do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu NIDERLANDYSTYKA INTERDYSCYPLINARNIE pod tytułem „In Flanders Fields”. Belgia i I wojna światowa. Konferencja odbędzie się 30 maja 2014 roku.

Jak wiadomo, w tym roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, konfliktu zbrojnego, który odcisnął piętno na dziejach współczesnej Europy i pod wieloma względami okazał się jednym z kluczowych momentów w historii Królestwa Belgii.

W związku z tym jubileuszem zapraszamy wszystkich zainteresowanych do debaty nad znaczeniem, jakie dla Belgii miała i ma pierwsza wojna światowa. Oprócz zagadnień o charakterze ściśle historycznym, odnoszących się do przebiegu działań wojennych na obszarze Belgii, interesuje nas ukazanie wpływu Wielkiej Wojny na belgijskie społeczeństwo. Do jakich zmian społecznych doprowadziła Wielka Wojna? W jakim stopniu okazała się czynnikiem współokreślającym belgijską tożsamość Walonów i Flamandów? Jak kształtowała pamięci zbiorowe Flamandów i Walonów albo świadomość kulturową Belgów, o ile takowa w ogóle istnieje? Jak ją wykorzystywano do budowy autowizerunku? W jaki sposób to, co się wydarzyło w Belgii podczas Wielkiej Wojny było, a może wciąż jest obecne w szeroko rozumianej belgijskiej i europejskiej kulturze materialnej i niematerialnej? Co zafunkcjonowało jako lieux de memoire w belgijskiej i europejskiej przestrzeni? Jaki obraz Belgii z okresu 1914-1918 pojawia się w tworzonych przez Walonów i Flamandów oraz przedstawicieli innych nacji (Niemców, Francuzów, Anglików, Polaków, Holendrów…) różnorodnych tekstach: w utworach fikcjonalnych, we wspomnieniach, w relacjach reporterów wojennych, artykułach prasowych, ale też w filmach dokumentalnych i fabularnych, na fotografiach, nie wspominając o opracowaniach historiograficznych czy podręcznikach do nauki historii? Jak przedstawiano to, co nastąpiło już po zakończeniu wojny i było jej konsekwencją? Jakim metamorfozom ulegały owe przedstawienia i czym były warunkowane?

Możliwych ujęć zarysowanej powyżej problematyki jest bez wątpienia wiele. Licząc na jej nowe i ciekawe przybliżenia, zapraszamy do składania propozycji wystąpień.






Źródło:  http://kfn.uni.wroc.pl/konferencja/

Aktualizacja:  2014-03-31 00:00:00