Komunikacja społeczna w świecie realnym i wirtualnym: Imaginarium interakcji społecznych


MINIONA -

Uniwersytet Wrocławski
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Założenia konferencji

Występujące w tytule konferencji sformułowanie „imaginaria społeczne” zapożyczyłyśmy od  Charles’a Taylora. Według niego, są to wyobrażenia zwykłych ludzi dotyczące ich społecznego otoczenia, pojawiających się teorii normatywnych, a także wspólnego, prawomocnego rozumienia i praktykowania spraw społecznych[1]. Imaginaria odnoszą się zatem również do komunikowania się z innymi osobami i sposobów rozwiązywania problemów. Poprzez ideę porządku moralnego, imaginaria nadają sens ludzkim zachowaniom, nadają kontekst i klucz interpretacyjny dla norm i instytucji składających się na nie.

Wyobrażenia/imaginaria wyrażają się w narracjach - opowieściach, obrazach, legendach, itd. Dotyczą zarówno codziennych praktyk, jak też wydarzeń przełomowych. Rzadko jednak bywają ujmowane w kategoriach teorii naukowych.

Obecnie doświadczamy rozpadu spójnej, hierarchicznej wizji świata; powstaje wiele różnych, zwielokrotnionych nowoczesności. Dominuje „społeczeństwo bezpośredniego dostępu”, oparte na szacunku i wzajemności usług. Współczesna, hiperzróżnicowana kultura odrzuca najwyższe cele, poza pomyślnością człowieka w „zwyczajnym życiu”[2]. Zasady indywidualizmu, egalitaryzmu, kontraktualizmu przenikają codzienność i stają się kluczem do interpretowania rzeczywistości. Tymczasem, postępująca pluralizacja i kultura autentyczności stawiają przed nami ważne pytania o odpowiedzialność upodmiotowionej, sprawczej jednostki, która samodzielnie kreuje swoje życie i więzi. Powinno się przy tym uwzględniać  orientację moralną.

Cel konferencji

Celem niniejszej konferencji naukowej jest dyskusja o imaginariach społecznych w kontekście aktualnych nowoczesności, z punktu widzenia przedstawicieli różnych dziedzin nauki, m.in. filozofii, socjologii, pedagogiki, psychologii i innych.

Bloki tematyczne konferencji

Proponujemy Państwu dyskurs w obszarze dotyczącym imaginariów społecznych w: ideach, badaniach, więziach społecznych i instytucjach. Zachęcamy do uwzględnienia w debacie zarówno sfery publicznej, jak i prywatnej.






Źródło:  http://mediauwr.pl

Aktualizacja:  2015-05-03 22:44:35