Konferencja: Nienormatywne praktyki rodzinne


MINIONA -

Warszawa

TEMATYKA KONFERENCJI

Dynamiczne zmiany w obrębie rodzin i związków intymnych ostatnich dziesięcioleci spowodowały odejście od tradycyjnie rozumianej konstelacji rodzinnej (rodzina nuklearna)  na rzecz alternatywnych form takich jak np. kohabitacja, LAT (living apart togheter) czy DINKS (double income no kids) rozszerzając tym samym granice samego pojęcia „rodzina”.  Coraz częściej, szczególnie w Zachodnich naukach o rodzinie (związanych z rozwijającym się od lat 70. nurtemNew Family Studies), mówi się o potrzebie tworzenia nowego podejścia teoretyczno-badawczego, które uwzględniałoby rzeczywistą różnorodność sposobów rozumienia i tworzenia rodziny i pozwoliłoby na faktyczne odejście od zideologizowanej i normatywizującej koncepcji „rodziny” na rzecz rozpoznania indywidualnych praktyk i narracji rodzinnych jednostek.  Jednak w polskim dyskursie dotyczącym współczesnej rodziny – zarówno publicznym, jak i naukowym – omawiane zjawiska i problemy niejednokrotnie definiuje się w kategoriach kryzysu czy też schyłku rodziny, zaś coraz częściej żądające dla siebie legitymizacji pozanormatywne praktyki rodzinne traktuje jako niepokojące zjawiska. Tymczasem  alternatywne wobec normatywnego wzorca konstelacje  zdają się w coraz większym stopniu odpowiadać zmieniającym się potrzebom jednostek. Warto zatem, odchodząc od generalizowania i uniwersalizacji, postawić pytanie: jak w rzeczywistości wyglądają współczesne praktyki rodzinne? Jak zmienia się pojmowanie i tworzenie więzi rodzinnych? Jak sami członkowie tych rodzin i związków postrzegają tworzone przez nich więzi?

Podstawowym celem konferencji jest próba pokazania różnorodności polskich przedsięwzięć badawczych w zakresie studiów nad nienormatywnymi konstelacjami rodzinnymi, często marginalizowanymi w dominującym dyskursie publicznym i naukowym, koncentrującym się na tradycyjnej rodzinie nuklearnej. Zależy nam na integracji środowiska akademickiego zajmującego się takimi studiami. Konferencja ta, będąca okazją zarówno wymiany myśli i doświadczeń, jak i szerszego spojrzenia na stan badań dotyczących nienormatywnej rodziny, może przyczynić się do rozwoju interdyscyplinarnych projektów badawczych w dziedzinie studiów rodzinnych w Polsce w najbliższych latach.

Przykładowe szczegółowe obszary teoretyczne konferencji:

1.      Modele nienormatywnych rodzin i związków intymnych (rodziny patchworkowe, monoparentalne, bezdzietne, nieheteronormatywne, niemonogamiczne, transpłciowe)

2.      Nowe wymiary pokrewieństwa (pokrewieństwo pozabiologiczne)

3.      Funkcjonowanie dzieci w rodzinach nienormatywnych

4.      Wpływ płci kulturowej na funkcjonowanie rodzin

5.      Niemonogamiczne praktyki rodzinne

6.      Nieheteronormatywne praktyki rodzinne

7.      Rola kohabitacji w tworzeniu i funkcjonowaniu rodzin nienormatywnych

8.      Rola miejsca zamieszkania (wieś czy miasto) dla funkcjonowania rodzin nienormatywnych

9.      Potrzeby i oczekiwania członków nienormatywnych rodzin (społeczne i prawne)

10. Definicje własne rodziny oraz narracje dotyczące praktyk rodzinnych tworzone przez jednostki

11. Dyskurs publiczny/naukowy wobec alternatywnych konstelacji rodzinnych






Źródło:  http://nienormatywne.wordpress.com/

Aktualizacja:  2012-05-17 00:00:00