Geografia wyobrażona w literaturze polskiego romantyzmu


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Sfera Inicjatyw Interdyscyplinarnych zaprasza na studencko-doktorancką konferencję naukową:

Geografia wyobrażona w literaturze polskiego romantyzmu

Konferencja odbędzie się w dniu 28 maja 2011 r. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Collegium Maius przy ul. Fredry 10.

Inspirację stanowi dla nas metodologia badania kulturowego obciążenia obrazów przestrzeni obecna np. w pracach Larry’ego Wolffa (Inventing Eastern Europe), Marii Todorovej (Bałkany wyobrażone) i Božidara Jezernika (Bałkany w oczach zachodnich podróżników), zaś nasze motto to słowa Edwarda Saida: „kreacyjna geografia i historia, pomagają umysłowi – poprzez udramatyzowanie odległości i różnicy pomiędzy tym, co jest mu bliskie, a tym, co odległe – wzmocnić jego poczucie siebie”.

Chcielibyśmy, by konferencja była dyskusją na temat tego, jakie krainy opisywali polscy romantycy oraz czego o ich kulturze, wartościach i światopoglądzie możemy się z tych relacji dowiedzieć. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jaka była funkcja różnych wizji obcych krain, które spotykamy w polskim romantyzmie. Czym różni się Ukraina Goszczyńskiego od Ukrainy Zaleskiego? Jakie były funkcje romantycznych wizji Rzymu? Czym jest Norwidowska „Syberia pieniędzy i pracy”? Co ma wspólnego z rzeczywistością Egipt Słowackiego? Zaproponowana przez nas tematyka pozwala postawić szereg interesujących pytań.

Zależy nam, by najważniejszą częścią konferencji była dyskusja, dlatego zdecydowaliśmy się na nietypową formułę, w myśl której każdy referent będzie jednocześnie występował w roli recenzenta jednego z referatów.

Harmonogram przedstawia się następująco:

§        Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 marca 2011 r.

§        Do 8 marca ogłosimy listę przyjętych abstraktów.

§        Do 15 kwietnia będziemy oczekiwali na tekst wystąpienia.

Następnie każdy z referentów otrzyma jeden referat, do którego będzie przygotowywał głos w dyskusji. Powinien on przyjąć formę kilkuminutowego wystąpienia, będącego krótką recenzją oraz wprowadzeniem do dyskusji. Zdajemy sobie sprawę, że taka formuła jest wymagająca, liczymy jednak, że zaowocuje bardziej interesującą dyskusją.

Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 100 złotych, przeznaczoną na pokrycie kosztów organizacji konferencji i dofinansowanie publikacji.

Wszelkie zapytania i zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: sfera.inter@gmail.com.






Źródło:  http://www.mish.amu.edu.pl/

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00