Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Sakartvelo - Georgia – Грузия Cywilizacyjne wybory. Polityczne problemy. Gospodarcze wyzwania"


MINIONA -

Poznań

Gruzja jest pełna kontrastów. Jest krajem o wielowiekowych tradycjach, w którym zabytki wczesnośredniowiecznej architektury przeplatają się z eleganckimi kafejkami i butikami. Jednocześnie nowoczesna – jako pionier reform na Kaukazie Południowym i tradycyjna z dość konserwatywnym społeczeństwem. Prozachodnia w kontekście konsekwentnego zbliżania z Unią Europejską i NATO, ale z dwiema prowincjami o wyraźnie prorosyjskiej orientacji geopolitycznej. Jest państwem sukcesu, skutecznie likwidującym powszechny w krajach b. ZSRR problem korupcji oraz stwarzającym warunki dla rozwoju biznesu, choć nierzadko określana mianem „wioski potiomkinowskiej” skrywającej ubóstwo i bezrobocie. Ma ogromny potencjał turystyczny i znakomity wizerunek w świecie zachodnim mimo tego, że stosunkowo nie dawno przeszła regularną wojnę. Wreszcie, Gruzja jest krajem doskonałej kuchni i wybornego wina, krajem, w którym jak nieustannie powtarzamy, lubi się Polaków. Planowana konferencja będzie okazją do przeanalizowania kształtu reform polityczno-ustrojowych realizowanych przez kolejne ekipy kierujące polityką wewnętrzną Gruzji od upadku ZSRR do rządów Gruzińskiego Marzenia, o pozycję Gruzji w rejonie Kaukazu Południowego oraz jej rolę w procesach integracji i dezintegracji zachodzących na obszarze postradzieckim. Z perspektywy czasu warto powtórnie rozpatrzyć osiągnięcia i zmarnowane szanse Rewolucji Róż. W związku z procesami zachodzącymi w ostatnim czasie na arenie międzynarodowej (aneksja Krymu, wojna w Donbasie, eskalacja napięcia na linii Zachód-Rosja, skutki sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję), szczególnej aktualności nabiera problem kierunku polityki zagranicznej uprawianej przez Gruzję oraz kwestia przyszłości Abchazji i Osetii Południowej. Warto także na nowo poruszyć aspekt kulturowocywilizacyjnej specyfiki Gruzji, a tym samym stawiać pytania o stereotypy dotyczące gruzińskiego społeczeństwa i żywe w nim mity.

Obszary dyskusji: 1. Najnowsze dzieje polityczne Gruzji (od rozpadu ZSRR do chwili obecnej), podsumowania ważnych wydarzeń i procesów, prognozy i perspektywy w aspekcie politycznym i gospodarczym. 2. Gruzja na Kaukazie – podobieństwa i różnice między Gruzją a kulturami państw sąsiednich. 3. Wpływ imperiów, w szczególności Rosji i ZSRR na losy Gruzji. 4. Gruzja na arenie międzynarodowej – stosunki z Polską, Unią Europejską i jej poszczególnymi krajami, USA oraz Rosją i innymi państwami obszaru postradzieckiego, Gruzja wobec pozostałych obszarów świata. 5. Gruzja nieznana – płaszczyzny życia, procesy, zjawiska, ludzie, regiony- nieobecne lub słabo obecne w polskim dyskursie. Przewidywana liczba prelegentów: 15 Czas wystąpień: 20 minut Języki konferencji: polski, angielski, rosyjski Przewidujemy stworzenie bloków tematycznych. Konferencja przeznaczona jest dla pracowników naukowych oraz doktorantów, których zainteresowania oscylują wokół szeroko rozumianej tematyki współczesnej Gruzji. Elementem konferencji będą dwa panele eksperckie – poświęcone współczesnej kulturze gruzińskiej oraz najnowszym dziejom polityczno-społecznym Gruzji.






Źródło:  http://www.iw.amu.edu.pl

Aktualizacja:  2015-03-01 20:20:17