II edycja konferencji studencko-doktoranckiej z cyklu "Mózg-Myśl-Maszyna", pt. "Algorytm a heurystyka w badaniach nad umysłem"


MINIONA -

Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Kognitywistyki UMCS serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej edycji spotkań studencko-doktoranckich poświęconych tematyce kognitywistycznej z cyklu Mózg-Myśl-Maszyna. Na spotkaniach podejmowane są zagadnienia z zakresu neuronauk, działania i natury umysłu oraz sztucznej inteligencji. Konferencja pt. "Algorytm a heurystyka w badaniach nad umysłem" odbędzie się 16-17 maja 2014 r. na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.

W tym roku chcielibyśmy skierować uwagę na klasę operacji myślowych uczestniczących w procesie rozwiązywania problemów (problem solving). W tym kontekście najczęściej przeciwstawia się sobie dwa rodzaje strategii umysłu: opartą na algorytmach (myśleniu proceduralnym “krok po kroku”) oraz heurystykach (uproszczonych mechanizmach decyzyjnych).

W szczególności chcielibyśmy przyjrzeć się następującym zagadnieniom: czy algorytm (program, maszyna Turinga, system probabilistyczny) to wciąż aktualne i płodna metafory (wyjaśnienia) procesów myślenia? Jakie są zależności między heurystyką a algorytmem - wykluczają się czy są od siebie zależne, a heurystykę można sprowadzić do algorytmu? Jak psychologia i informatyka inspirują się wzajemnie do nowych teoretycznych i technologicznych rozwiązań w zakresie wyjaśniania procesów umysłowych oraz tworzenia sztucznej inteligencji? Jakie jest neuronalne i ewolucyjne podłoże heurystyk? Czy modele algorytmiczne są koherentne z paradygmatem neurokognitywistycznym? Jakie są praktyczne zastosowania wiedzy o heurystykach i algorytmach w badaniach nad umysłem? Jak heurystyka i algorytm mają się do zagadnienia racjonalności?

Próba odpowiedzi na te i inne pytania może nas przybliżyć do zrozumienia roli heurystyk i algorytmów w wyjaśnianiu procesów myślowych takich jak rozwiązywanie problemów, wydawanie sądów, podejmowanie decyzji oraz ukazać bogactwo aplikacji tej wiedzy w praktyce.

Przykładowe tematy badawcze:

  • algorytmizowalność procesów mentalnych
  • teoria odkryć maszynowych
  • algorytmy i heurystyki w sztucznej inteligencji
  • zadania optymalizacji w informatyce a wiedza neuronaukowa
  • heurystyki (algorytmy) a błędy poznawcze
  • racjonalność ograniczona
  • heurystyki w ekonomii, marketingu, etyce i innych dziedzinach
  • ewolucyjne uwarunkowania heurystyk i algorytmów
  • kompatybilność wiedzy z zakresu biologii i informatyki
  • kognitywistyczne sposoby wyjaśniania procesów podejmowania decyzji
  • zastosowanie wiedzy o heurystykach i algorytmach w badaniach nad umysłem
  • neuro- i psychopatologie jako przykłady zaburzeń algorytmicznych i heurystycznych schematów rozwiązywania problemów

Zachęcamy też do podejmowania innych zagadnień!

Zasady uczestnictwa: należy wypełnić formularz, który można pobrać na stronie Koła Kognitywistyki UMCS, a następnie przesłać na adres mailowy konferencji mmm.konferencja@gmail.com do 27 kwietnia [UWAGA! termin przysyłania zgłoszeń przesunięto do 7 maja - zapraszamy do zgłaszania także propozcyji posterów]. Przewidywany czas wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut. Opłata konferencyjna dla referentów wynosi 70 zł i obejmuje koszty posiłków, materiałów konferencyjnych oraz imprezy towarzyszącej. Informacja o akceptacji zgłoszeń oraz opłatach konferencyjnych zostanie wysłana mailowo do uczestników. Szczegółowy program konferencji zostanie opublikowany na stronie Koła Kognitywistyki UMCS. Więcej informacji także na fanpage'u Koła oraz stronie wydarzenia na Facebooku. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konferencji mmm.konferencja@gmail.com.

Zapraszamy do przysyłania zgłoszeń!






Źródło:  http://wfis.umcs.lublin.pl/~kognitywistyka/

Aktualizacja:  2014-04-28