Wrocław jest miastem filmowym


MINIONA -

Wrocław

Gości jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych, w filmie Adriana Panka „Daas” z powodzeniem gra Wiedeń, nieraz był też częścią zagadki kryminalnej – filmowe oblicza Wrocławia są motywem przewodnim konferencji organizowanej przez SWPS na początku marca.

Powojenne życie filmowe we Wrocławiu oraz jego twórcy – wokół tej problematyki SWPS organizuje dwudniową interdyscyplinarną konferencję naukową, na którą złoży się kilkanaście wystąpień badaczy z całej Polski, a także spotkania autorskie i pokazy filmów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-2 marca 2012 r. (godz. 10.00-20.00) w nowej siedzibie uczelni przy ul. Ostrowskiego 30.

W programie prelekcje poświęcone polityce filmowej stolicy Dolnego Śląska, kinematografii braci Matwiejczyków, obrazom Wrocławia w filmach „Wojaczek” Lecha Majewskiego, „Nigdzie w Afryce” Caroline Link czy „Złotym kole” Stanisława Wohla. Ponadto referaty poświęcone filmom dokumentalnym Marii Zmarz-Koczanowicz, kondycji wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, wizerunkowi Odra-Film i działalności Cinema Albert Production. Będzie też o związkach działalności artystycznej Cybulskiego i Wrocławia.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych filmową historią Wrocławia, w tym także młodzież licealną oraz studentów kierunków humanistycznych i artystycznych – mówi Sylwia Kucharska, organizatorka konferencji. – Dla osób zainteresowanych technikami animacji filmowej oraz tworzeniem efektów specjalnych do filmów zaplanowaliśmy spotkanie z wrocławskim animatorami, twórcami serialu „Włatcy Móch” z Xantus Animation Studio. Do Impartu, gdzie odbędą się spotkania autorskie, zaprosiliśmy wrocławskich scenografów – Rafała Waltenbergera, Marię Duffek i Tadeusza Kosarewicza, z którymi będziemy rozmawiać o ich pracy we Wrocławiu i o tym, w jaki sposób miasto zaistniało w ich filmach – zachęca Kucharska.

Podczas konferencji będzie się można przekonać, jak wygląda praca scenografa na planie filmowym, zapytać o tajniki warsztatu scenograficznego oraz o doświadczenia współpracy z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Referaty wygłoszą badacze filmowych twarzy Wrocławia z uczelni w całej Polsce, w tym Uniwersytetu Wrocławskiego, Szczecińskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także SWPS. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji: www.swps.pl/film.

Patronat nad konferencją objęło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.






Źródło:  http://www.swps.pl

Aktualizacja:  2012-02-17 00:00:00