Film zwierciadłem duszy rosyjskiej


MINIONA -

Collegium Maius UO
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zapraszamy na Interdyscyplinarną Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową: Film zwierciadłem duszy rosyjskiej 25 lutego 2016 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.
Konferencja jest organizowana w związku z Repliką Festiwalu Filmów Rosyjskich w Opolu – Sputnik nad Polską („Sputnik nad Opolem”) w dniach 24-28 lutego 2016 roku.
Podczas obrad pragniemy bliżej przyjrzeć się dziełom filmowym i twórcom rosyjskiej kinematografii, określić jej specyfikę oraz aktualną sytuację, przez co mamy nadzieję lepiej zrozumieć rosyjską kulturę i współczesną Rosję. Liczymy, że nasze dyskusje okażą się pomocne dla widzów „Sputnika nad Opolem” oraz pomogą w zrozumieniu i interpretacji wyświetlanych podczas festiwalu filmów.
Projekt jest interdyscyplinarny, wyrażamy więc nadzieję, że stanie się on okazją do spotkania znawców i pasjonatów różnych dziedzin, a także umożliwi konfrontację opinii i twórczą wymianę myśli.
Konferencja Film zwierciadłem duszy rosyjskiej ma na celu popularyzację wiedzy o kinie rosyjskim, jak również stworzenie forum do szerszej dyskusji, łączącej specyfikę i bogactwo kultury rosyjskiej oraz wyzwania, przed którymi stoi ona u progu XXI stulecia. Spodziewamy się, że nasze spotkanie uczyni słynną duszę rosyjską mniej tajemniczą i bardziej zrozumiałą.
Proponowane zagadnienia:
• Sputnik nad Polską – historia i idea festiwalu
• filmowy obraz rzeczywistości rosyjskiej (człowiek wobec świata, realia społeczne, życie codzienne, wizja i stosunek do historii i kultury)
• analiza dorobku współczesnych twórców sztuki filmowej w Rosji (m.in. Aleksandra Sokurowa, Nikity Michałkowa, Andrieja Zwiagincewa, Iwana Wyrypajewa, Andrieja Zajcewa, Aleksandra Veledinskiego)
• twórczość Eldara Riazanova
• prądy we współczesnym kinie rosyjskim
• percepcja kina rosyjskiego w świecie
• kino rosyjskie a inne dziedziny kultury
• świat rosyjskich seriali
Na zgłoszenia tematów wystąpień, wraz z abstraktami (max. 1000 znaków), czekamy do 25 stycznia 2016 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru poszczególnych wystąpień na podstawie przesłanych abstraktów. Informację o włączeniu wystąpienia do programu konferencji lub jego odrzuceniu uczestnicy otrzymają pocztą elektroniczną do końca stycznia.
Czas trwania referatów wygłaszanych w czasie sesji nie powinien przekraczać 15 minut. Zachęcamy do wzbogacenia prelekcji prezentacjami multimedialnymi i krótkimi fragmentami filmów.
Prosimy o nadsyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych (do pobrania tutaj: https://drive.google.com/file/d/0B9KHhIzvS1QRdm1MWG5keWxoQTQ/view?usp=sharing) na adres e–mail: knkr.uo@gmail.com z dopiskiem: KONFERENCJA






Źródło:  https://www.facebook.com/KNKRUO/

Aktualizacja:  2016-01-10 16:56:27