USŁYSZEĆ ŚWIAT MUZYKA – SPOŁECZEŃSTWO – KULTURA


MINIONA -

Poznań

1. Idea konferencji

Muzyka najczęściej jest postrzegana jako forma ekspresji estetycznej, łączącej dźwięki wedle pewnej logiki. Traktując muzykę jako dziedzinę sztuki, nie można jednak zapominać, że jest ona uwikłana, jak każda forma ludzkiej aktywności, w różnego rodzaju społeczno-kulturowe uwarunkowania jej funkcjonowania. Jest to szczególnie istotne wobec współczesnych zjawisk: rozwoju technologicznego, nowych form wspólnotowości, przemian geopolitycznych, nowych zasad wymian społeczno-kulturowych czy też rozwoju sieci społecznych.

Wychodząc z takiego założenia, chcielibyśmy w trakcie konferencji podejść do muzyki dwojako. Z jednej strony, interesuje nas ona jako wycinek życia społeczno-kulturowego, którego szczegółowe analizy mogą być zarówno pasjonujące, jak i przydatne jako wkład w szersze spojrzenie na omawiany fenomen. Z drugiej, chcemy też potraktować muzykę jako swego rodzaju wskaźnik, stanowiący pretekst do refleksji nad ogólniejszymi zjawiskami i trendami współczesnego świata. Pretekst o tyle istotny, gdyż dotyczący niemal wszystkich i obecny w prawie każdym kontekście życia społeczno-kulturowego.

Nie chcemy zamykać się w sztucznych granicach dyscyplin naukowych, dlatego interesuje nas zarówno refleksja socjologów, kulturoznawców czy etnologów, jak również historyków sztuki pedagogów i ekonomistów – wszystkich tych dla których muzyka stanowi istotny element refleksji naukowej. Do udziału zachęcamy również tych, dla których muzyka jest nieodłączną częścią życia, niekoniecznie w kontekście naukowym. Szczególną uwagę chcielibyśmy poświęcić roli muzyki w organizowaniu życia w mieście – temu tematowi poświęcony zostanie panel dyskusyjny, w którym wezmą udział osoby zajmujące się organizacją wydarzeń muzycznych.

2. Proponowane obszary tematyczne wystąpień

  • Powiedz mi czego słuchasz, a powiem ci kim jesteś – muzyka a style życia i nierówności społeczne
  • Subkultury muzyczne – muzyka jako sposób kształtowania tożsamości i więzi społecznych
  • Treść piosenek – lustro życia społeczno-kulturowego?
  • Muzyk – zawód czy styl życia? Społeczno-kulturowe aspekty twórczości muzycznej
  • Muzyka jako forma i kontekst czasu wolnego
  • Nowe media i technologie a sposoby wytwarzania, rozpowszechniania i odbioru muzyki
  • Muzyka a wywieranie wpływu – marketingowe, perswazyjne i propagandowe wykorzystania muzyki
  • Socjalizacja do muzyki i uczenie poprzez muzykę
  • Festiwale i koncerty jako wydarzenie społeczne i forma karnawalizacji
  • Bunt w muzyce
  • Instrumenty, czyli materialność muzyki
  • Metodologiczne aspekty społecznych badań muzyki
  • Rynek muzyczny w kontekście polskim i międzynarodowym – stan aktualny i perspektywy rozwoju
  • Etyczne i prawne aspekty muzyki
  • Muzyka jako doświadczenie zmysłowe a społeczne aspekty innych zmysłów

3. Kwestie organizacyjne

Na zgłoszenia osób chętnych do wygłoszenia referatu oczekujemy do dnia 22 kwietnia 2012 r.

Formularz zgłoszeniowy, a także wszystkie inne informacje na temat konferencji, dostępne są na stronie internetowej http://knss.amu.edu.pl/konferencja/uslyszec-swiat/

Organizatorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wybiorą te, które wydają się najciekawsze i najlepiej wpasowują się w zakładaną ideę konferencji. Do dnia 24 kwietnia zostaną informacje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia proponowanego wystąpienia.

Osoba, której propozycja wystąpienia została przyjęta, zobowiązana jest do wpłacenia opłaty konferencyjnej w wysokości 100 zł. Opłata obejmuje materiały konferencyjne oraz obiad podczas dwóch dni konferencji. Szczegóły dotyczące opłat, wraz z podaniem numeru konta, zostaną podane osobom zakwalifikowanym do udziału w konferencji. Organizatorzy nie zapewniają noclegów, mogą jednak pomóc w ich rezerwacji.

Planowane jest wydanie recenzowanej publikacji zawierającej artykuły oparte na wygłaszanych podczas konferencji referatach. Warunkiem opublikowania tekstu jest uzyskanie pozytywnej recenzji.

 Komitet organizacyjny

Dr Łukasz Rogowski, Mgr Katarzyna Chajbos, Mgr Bartosz Jamniak, Mgr Agnieszka Szymańska, Agnieszka Majer, Marcin Sadło

 Kontakt

Mgr Katarzyna Chajbos (721-032-285)

Mgr Agnieszka Szymańska (509-376-976)

knss@amu.edu.pl






Źródło:  http://knss.amu.edu.pl/konferencja/uslyszec-swiat/

Aktualizacja:  2012-06-11 00:00:00