Stare i Nowe. Oryginalność w działalności naukowej i artystycznej


MINIONA -

Lublin

Koło Naukowe Studentów MISH KUL serdecznie zaprasza studentów dyscyplin humanistycznych oraz doktorantów – filozofów, filologów, historyków, historyków sztuki, religioznawców, kulturoznawców, antropologów – na ogólnopolską konferencję naukową pod tytułem Stare i Nowe. Oryginalność w działalności naukowej i artystycznej. Podczas sympozjum pragniemy zastanowić się nad  zjawiskiem oryginalności, które wpływa na pozytywne wartościowanie wyników aktywności człowieka. Nieszablonowe działania, stojące niekiedy w sprzeczności z dorobkiem czasów minionych (lub też go ignorujące), nie tylko mogą poszerzać wiedzę, lecz także wywołują spory. Kontrowersje spowodowane są zaskoczeniem odbiorcy, który przez dzieło zostaje zmuszony do zmiany dotychczasowego myślenia o sztuce, bądź szerzej – o całej kulturze. Zarzut wobec nowatorskiego podejścia dotyczy natomiast ewentualnej nadinterpretacji czy stworzenia dzieła o przesadzonej formie i wątpliwej treści.

 

Chcemy więc przyjrzeć się funkcjonowaniu opozycji Stare/Nowe oraz wprowadzaniu oryginalnych środków w metodach i teoriach naukowych, a także w działalności artystycznej człowieka. Planujemy podzielenie konferencji na dwa panele. Pierwszego dnia uczestnicy wystąpią  w części metodologicznej, drugiego zaś zaprezentują referaty dotyczące przedmiotów badawczych dyscyplin humanistycznych. Interesuje nas następujący zakres zagadnień:

 

Część metodologiczna:

  1. rozwój prądów filozoficznych i metod badawczych dyscyplin humanistycznych od starożytności do dziś;
  2. konflikt Stare a Nowe – krytyka różnych stanowisk naukowych;
  3. metody naukowe, które zmieniły pogląd na badany przedmiot lub lepiej tłumaczą wybrane zjawiska;
  4. ewolucja dawnej myśli naukowej, jej przekształcenia;
  5. powroty do sprawdzonych metod;
  6. nowatorskie wykorzystanie starszych teorii i metod badawczych;
  7. awangardowe nurty metodologiczne.

 

Część humanistyczna:

  1. poglądy na oryginalność w literaturze i sztuce różnych epok;
  2. formalne i treściowe przejawy oryginalności dzieł literackich i plastycznych od czasów najdawniejszych do współczesności;
  3. ocena minionego dorobku przez przedstawicieli nowego nurtu;
  4. prądy artystyczne i trendy zarzucające dawne wzory;
  5. reinterpretacja dawnych motywów, pojęć, mitów w kulturze;
  6. zapomniani twórcy swego czasu, odkrywani przez kolejne epoki – na czym polega ich oryginalność;
  7. oryginalność – cecha przyrodzona dzieła czy domena odbiorcy sztuki;
  8. wtórność a „klasyka gatunku”.

 

Powyższe propozycje oczywiście nie wyczerpują tematu. Jesteśmy otwarci na pomysły prelegentów. Przed zgłoszeniem swojego uczestnictwa istnieje możliwość skonsultowania tematu z organizatorami konferencji. Termin przesyłania formularza zgłoszeniowego z abstraktem (1000-1500 znaków) na adres konferencja.mishkul@gmail.com mija 7 kwietnia o północy.






Źródło:  http://www.kul.pl/aktualnosci,13592.html

Aktualizacja:  2013-04-11 00:00:00