Starość w przestrzeni publicznej i prywatnej


MINIONA -

Wrocław

Starzenie się społeczeństwa to proces, który prowadzi do ogromnych przeobrażeń w wielu dziedzinach życia – polityce, gospodarce, kulturze, edukacji, budownictwie, usługach etc., co w konsekwencji kształtuje przyszłość nas wszystkich. Debata publiczna koncentruje się na demograficznych oraz ekonomicznych aspektach tych zmian, a starość i starzenie się postrzegane są głównie w kontekście obciążeń nakładanych na społeczeństwo.

Jesteśmy przekonani, że zjawisko starzenia się społeczeństwa wymaga naukowego rozpoznania ze strony nauk społecznych. Procesy demograficzne pociągają bowiem za sobą przebudowę instytucji społecznych oraz uruchamiają przekształcenia w sferze kultury, a z drugiej strony same podlegają złożonym oddziaływaniom ze strony społeczeństwa, gospodarki, polityki, kultury etc. Zmieniająca się struktura demograficzna nie tylko przeobraża rynek, lecz wymusza określenie na nowo kryteriów redystrybucji dóbr w sferze publicznej, np. środków na opiekę medyczną.

W systemach demokratycznych sporne kwestie rozstrzygane są na drodze negocjacji i publicznej dyskusji. Uczestnictwo w tych procesach wymaga jednak dysponowania kapitałem (pozwalającym na zorganizowanie się, wyartykułowanie swoich interesów, tworzenia grup nacisku, grup konsumenckich silnych lub słabych zasobnością portfela).  Coraz wyraźniej wyłaniają się nowe linie podziałów społecznych i nowe kryteria wykluczeń. Neoliberalny kapitalizm stawia współczesne społeczeństwa w obliczu masowego bezrobocia, deklasacji, prekaryzacji, które jednak z niejednakową siłą uderzają w różne kategorie społeczne. Czy w tym nowym świecie starość jest istotną społecznie cechą? Czy starość niesie ze sobą ryzyko wykluczenia, czy wręcz przeciwnie? Czym jest starość?  Jak można ją zdefiniować?

Naszym zdaniem warto poddać analizie m.in. następujące kwestie:

1. Starość w przestrzeni publicznej: obrazy i symbole starości w kulturze i ich historyczne przemiany, współczesne dyskursy o starości – medialny, naukowy (w szczególności demograficzny, medyczny, biologiczny etc.), starość a polityka (polityzacja starości), społeczne dekonstruowanie starości, np. trzeci wiek, czyli starość na wzór młodości,  mity i tabu związane ze starością,  dawne i nowe formy ageismu, status społeczny i role społeczne w starości,  starość a religia, partycypacja społeczna, kapitał społeczny ludzi starszych, prawne ramy starości (przemiany prawa, np. rodzinnego, spadkowego, regulacje prawa pracy, nowe instytucje, np. odwrócona hipoteka), medykalizacja starości, nowe technologie medyczne i związane z nimi problemy etyczne, np. eutanazja, edukacja ludzi starych – inkluzja czy ekskluzja, procesy migracyjne – szanse i zagrożenia.

2. Starość w przestrzeni prywatnej: indywidualne doświadczenia starości i starzenia się, biograficzne uwarunkowania procesu starzenia się, relacje rodzinne, towarzyskie, sąsiedzkie, preferowane formy życia rodzinnego w starości, seksualność, przemiany relacji rodzinnych i międzypokoleniowych (powszechna obecność dziadków, a nawet pradziadków i ich rola w strukturze rodziny, pluralizm wzorów życia rodzinnego, nietrwałość rodziny, opiekuńcza funkcja rodziny), osamotnienie i stres, style życia w starszym wieku, wsparcie społeczne, sieci społeczne ludzi starszych.

RADA PROGRAMOWA:

Prof. dr hab. Zofia Kawczyńska-Butrym, UMCS

Prof. dr hab. Maria Libiszowska-Żółtkowska, UW

Prof. dr hab. Anna Michalska, UAM

Prof. dr hab. Brunon Synak, UG

Dr hab. Stella Grotowska, UWr.

Dr hab. Iwona Taranowicz, UWr./UM

KOSZT UCZESTNICTWA

200 PLN (kwota obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe oraz uroczystą kolację pierwszego dnia konferencji).

NAJWAŻNIEJSZE DATY

do 20 kwietnia 2013 nadsyłanie wypełnionych kart uczestnictwa

do 1 maja 2013 przesłanie informacji o zakwalifikowaniu referatu do wygłoszenia

do 15 maja 2013 uiszczenie opłaty wpisowego

do 25 maja 2013 ogłoszenie programu konferencji

5-6 czerwca 2013 konferencja

Informacje o konferencji znajdują się na stronie Instytutu Socjologii UWr.

www.socjologia.uni.wroc.pl w zakładce „Konferencje”.

INFORMACJE DODATKOWE

Karty uczestnictwa (do pobrania ze strony www.socjologia.uni.wroc.pl) prosimy przesyłać na poniższy adres:

starosc2013@gmail.com.






Źródło:  http://www.socjologia.uni.wroc.pl

Aktualizacja:  2013-02-27 00:00:00