Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego INSO 2012


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Cele Kongresu:

 

Jednym z ważniejszych celów tegorocznego Kongresu jest integracja środowiska skupionego wokół prawa upadłościowego. Cel ten realizowany jest poprzez stworzenie sposobności do spotkania nauki prawa i ekonomii z praktyką upadłości i restrukturyzacji.

Ostatni rok pozwala zdiagnozować obszary wymagające rzetelnej analizy, zgłasza:

- W roku 2012 mamy okazję obserwować w krajowej gospodarce dalszy wzrost liczby ogłaszanych upadłości, w tymwzrost upadłości wśród tzw. dużych przedsiębiorstw;

- Trzy lata obowiązywania instytucji upadłości konsumenckiej pozwala zebrać praktyczne wnioski by usprawnić jej działanie.

- Od kwietnia 2012 roku obowiązuje również nowela wprowadzająca tzw. upadłość deweloperską, której regulacja wywołuje wiele kontrowersji.

- Wzrost upadłości generalnych wykonawców zaangażowanych w roboty budowlane w sektorze drogowymzaowocował niezwykle szybko przeprowadzonym projektem legislacyjnym Ministerstwa Transportu.  Aktualnym staje się pytanie o zasadność projektowanej regulacji.

- Sytuacja ekonomiczna Europy pobudza do dyskusji dotyczącej upadłości transgranicznej, a nawet upadłości kraju. Wydane akty europejskie nakładają na Polskę obowiązek dostosowania systemu prawa, co nie pozostaje bez konsekwencji także dla szeroko rozumianego prawa upadłościowego. W tej sytuacji niezbędna jest dyskusja, która za swój przedmiot weźmie te właśnie konsekwencje.

Te i inne doniosłe kwestie będą przedmiotem zagadnień, które zostaną omówione podczas tegorocznego Kongresu.

O istotności problemów polskiego prawa upadłościowego świadczy również fakt powołania przez Ministerstwo Sprawiedliwości zespołu ekspertów, którego zadaniem jest opracowanie założeń do nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Prace te mają być sfinalizowane do końca roku, jednakże prowadzone już teraz dyskusje pozwalają postawić wiele inspirujących tez o możliwościach poprawy obowiązującego stanu prawnego.

Wszystkie te wydarzenia pozwalają nam już dziś zaprosić Państwa na tegoroczny Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego,  gwarantując przy tym, że udział w jego obradach pozwoli Państwu aktywnie uczestniczyć w formułowaniu istotnych diagnoz i poruszaniu kluczowych wątków dotyczących prawa i ekonomii postępowania upadłościowego w Polsce i za granicą. Innymi słowy, uczestnicząc w INSO 2012 stają się Państwo częścią doktryny prawa i ekonomii podejmującej najbardziej aktualne i wymagające omówienia wyzwania i trudności obecnych regulacji w prawie upadłościowym i naprawczym, które są znaczącym elementem kształtującym oblicze polskiej gospodarki.






Źródło:  http://inso.allerhand.pl

Aktualizacja:  2012-10-02 00:00:00