„Rozliczanie” przeszłości: relacje polsko-żydowskie w tekstach kultury XX i XXI wieku


MINIONA -

Akademia Pomorska w Słupsku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprasza studentów, doktorantów, młodych pracowników nauki do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej:

 „Rozliczanie” przeszłości: relacje polsko-żydowskie w tekstach kultury XX i XXI wieku

 Konferencja pod honorowym patronatem

 Henryka Grynberga i Profesora Szewacha Weissa

 odbędzie się w dniach 15-16 kwietnia 2014 roku, czyli w „Wielkim Tygodniu”, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które ze względu na swoje znaczenie jest jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach wspólnej historii Żydów i Polaków. Zmusza do ciągłej zadumy, stwarza sposobność do kontynuowania dyskusji na temat trudnych stosunków polsko-żydowskich, przedstawionych w różnych tekstach kultury w Polsce w XX i XXI wieku. Ale skłania także do podjęcia zagadnień niedostatecznie obecnych, często wypieranych z polskiej świadomości zbiorowej. Otóż celem konferencji jest właśnie refleksja nad takimi „niechcianymi” problemami, nad zagadnieniami wzbudzającymi kontrowersje i spory, zbyt łatwo dotychczas przemilczanymi. Próba ich wskazania, „zinwentaryzowania”, wreszcie „rozliczenia” z nimi interesuje nas najbardziej. I na takie tematy oczekujemy. Chcielibyśmy uzupełnić spektrum polskiej refleksji nad relacjami polsko-żydowskimi o spojrzenie najmłodszego pokolenia badaczy. I spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy „rozliczanie” z przeszłością ma także wymiar generacyjny? Innymi słowy – czy młodzi Polacy zdolni są do przekroczenia progów uprzedzenia, przemilczenia często zbyt wysokich dla pokoleń ich dziadów i ojców?

 Proponujemy zatem bardzo szeroki zakres tematyczny:

 ·        relacje polsko-żydowskie w latach 1900-1939,

·        dzieje polskich Żydów w rzeczywistości wojenno-okupacyjnej,

·        Shoah w PRL-u i najnowszej literaturze polskiej,

·        sytuacja Żydów i Polaków w świecie powojennym i ich losy za granicami kraju (w tym powojenna i „pomarcowa” emigracja Żydów z Polski),

·        wojna z perspektywy potomków ofiar i prześladowców,

·        Żydzi i Polacy wobec Nowej Wiary, Żydzi i Polacy w świecie komunistycznego terroru,

·        obrazy Żydów we współczesnych tekstach kultury,

·        religijne determinanty we wzajemnym postrzeganiu obydwu narodów,

·        dialog(?) polsko-żydowski.

Tematy wystąpień wraz z abstraktem liczącym maksymalnie 150 słów prosimy przesłać do 31 stycznia 2014 r. na adres sekretarza konferencji: mmarta306@gmail.com Elektroniczne odpowiedzi na zgłoszenie 15 lutego 2014 r.

 Opłata konferencyjna wynosi 200 zł (obejmuje ona koszty noclegu, obiadu, publikacji), a termin jej wpłaty upływa 1 marca 2014 roku. Objętość referatu przedłożonego do druku nie powinna przekroczyć 12 stron. Inne wymogi techniczne dotyczące publikacji artykułów przesłane zostaną w terminie późniejszym. Wszelkie dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 798 985 719 lub 606 343 552. 

 

                                      Z serdecznym pozdrowieniem

 Sekretarz konferencji                                 Komitet organizacyjny konferencji

 Marta Murawska                                        prof. AP,  dr hab. Tadeusz Sucharski

(mmarta306@gmail.com)

 






Aktualizacja:  2013-11-30