V Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Literatura polska w świecie. Mapowanie, opisy, interpretacje”


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Od 13 do 15 czerwca 2013 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędzie się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Literatura polska w świecie. Mapowanie, opisy, interpretacje”. Wśród proponowanych zagadnień mogą się znaleźć różne rozumienia relacji: literatura polska – świat.

Pierwszy krąg tematyczny jest ewokowany identyfikowaniem tej relacji jako literatury polskiej powstającej w świecie − poza krajem. Szczególnie interesującym zjawiskiem jest w tym przypadku literatura współczesna tworzona po 1989 roku, niejednokrotnie przez pisarzy urodzonych na emigracji i nieznających bezpośrednio kraju swoich przodków. Sytuacja statusu, tożsamości, identyfikacji kulturowej to istotne, ale na pewno nie jedyne zagadnienia z tej perspektywy.


Drugi krąg problemowy jest związany z obecnością literatury polskiej poza obiegiem krajowym. Aspekt recepcyjny otwiera rejestr zagadnień dotyczący obecności literatury polskiej w obiegu światowym (recepcja światowa) i w obiegach lokalnych (recepcje lokalne). Interesujące są w tym przypadku sytuacje, formy i sposoby obecności literatury polskiej, twórczości i dzieł wśród zagranicznych publiczności. Organizatorzy szczególną uwagą chcieliby obdarzyć te fenomeny recepcyjne, które mają charakter wyjątkowych zdarzeń i osobliwości, szczególnego poruszenia w przedmiocie, czegoś, co dokumentuje status literatury jako „bywalca” w danym kręgu kulturowym. Jako przykłady zjawisk godnych tej nazwy można wskazać zagraniczne antologie literatury polskiej, wybory, monografie, syntezy, opracowania (zarówno ze względu na sam fakt pojawienia się, jak i na budowanie specyficznych „obliczy” i reprezentacji literatury), pojawienie się odczytań i interpretacji – zwłaszcza tych, które jawnie przeczą standardowym i kanonicznym (czytaj: narodowym) lekturom, a wychodząc poza obieg stricte literacki – adaptacje, przyswojenia i oswojenia (się) literatury polskiej, mody i popularności, interioryzacje literatury w obszarze pozaliterackich zachowań i sytuacji kulturowych. Ów obszar przygód recepcyjnych literatury polskiej można uzupełnić wpływami i oddziaływaniami na literaturę danego kręgu kulturowego, lub – ostrożniej mówiąc – korespondencjami, paralelami i wspólnotami, które mogła inspirować literatura polska. Mieszczą się tu również językowe i kulturowe aspekty w tłumaczeniu literatury polskiej na języki obce.






Źródło:  http://us.edu.pl/v-miedzynarodowa-konferencja-naukowa-pt-literatura-polska-w-swiecie-0

Aktualizacja:  2013-04-07 00:00:00