Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka TYPOgraficznePRZESTRZENIE TEKSTU


MINIONA -

Kraków

Przestrzeń w literaturze, literatury, a ostatnio nawet o literaturze i z nią równoznaczna zajmuje badaczy i artystów od dawna. Pragniemy włączyć się w tę dyskusję, zastanawiając się nad typograficznym wymiarem różnorodnych tekstów kultury. Proponujemy, aby naszym rozważaniom patronował z ducha etymologiczny porządek. Skoro pierwsze słowo w proponowanym temacie pochodzi od greckich typos – ‘odbicie’, ‘odciśnięcie’ i grafo – ‘piszę’, ‘rysuję’, niech zajmują nas przede wszystkim zależności między pozostawionym w materiale śladem działania a sferą semantyczną. Przy czym porządek i poziomowość tych kategorii niech się dowolnie przemieszczają. Proponujemy przeto, choć nie chcemy tylko do nich się ograniczać, następujący zakres tematów:

– typografia / grafia / grafika a treść (ilustracja a tekst, dobór kroju a funkcja tekstu – książka, strona www, ale też kołdra lub zasłona prysznicowa)

–(typo)graficzne interpretacje / adaptacje literatury (typomurale, typografia kinetyczna)

– typografia w komunikacji / jako sztuka komunikacji (w tym – antropologia pisma)

– typografia w przestrzeni publicznej (systemy informacji miejskiej, plakaty)

– typograficzne gażdżety

– edytorskie wyzwania przede wszystkim XX i XXI wieku (poezja konkretna, literatura futurystyczna, komiks, interaktywność nowych nośników literatury)

Konferencja ma w założeniu przyjąć charakter interdyscyplinarny, dlatego do udziału w niej zapraszamy studentów i doktorantów reprezentujących różne nauki: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, historię sztuki czy antropolgię, a także praktyków: grafików, typografów.

Planujemy publikację materiałów pokonferencyjnych w formie książki.






Źródło:  http://typograficzneprzestrzenie.wordpress.com/

Aktualizacja:  2013-02-03