Język a poznanie. Epistemologiczny kontekst problemu języka w dyskursie filozoficzno­-kulturowym


MINIONA -

CINiBA
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Filozofii UŚ ma przyjemność zaprosić do udziału w II edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej problemowi języka w dyskursie szeroko rozumianych nauk humanistycznych, która odbędzie się 08.06.2015 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach. Tym razem proponujemy przyjrzeć się językowi z perspektywy wyznaczonej przez pytania związane z kwestią wiedzy i teorii poznania.

Zagadnienie teoriopoznawcze uznać można z pewnością za jedne z podstawowych problemów teoretycznych dla całej refleksji filozoficznej, niezależnie od przyjmowanych w punkcie wyjścia paradygmatów przedmiotowych. Wyjaśnia to, dlaczego namysł nad poznaniem towarzyszył filozofii od jej starożytnych źródeł, po czasy średniowieczne, aż po jej wielki rozkwit w epoce nowożytnej, której dziedzictwo niewątpliwie położyło fundament pod współczesną filozofię analityczną. Wiedza bowiem od zawsze stanowiła centrum zainteresowań człowieka - podmiotu poznającego i jednocześnie, zgodnie ze słynnym Platońskim rozumieniem terminu filozofia, podmiotu wciąż szukającego, wciąż dążącego do realizacji swoich postulatów poznawczych.

W kontekście niesłychanej wagi teorii poznania dla możliwości odniesienia się człowieka do otaczającego go rzeczywistości, należy przede wszystkim zadać podstawowe  pytanie o rolę szeroko rozumianego języka (jako dowolnego rodzaju kodu) w procesach poznawczych. Z punktu widzenia refleksji filozoficznej, słuszne wydaje się ponadto dookreślenie tego pytania, tak by przyjęło ono formę kwestii związku wyrażanych w języku znaczeń z pojęciem prawdy w jej wielorakich, zależnych od danych okresów historycznych i od założeń teoretycznych, określeniach i definicjach. Jeśli bowiem kluczową funkcją języka jest dla człowieka akt komunikacji oparty na ustalonych w sposób konwencjonalny znaczeniach, to w jaki sposób należy rozumieć związek prawdy i mowy? Co, i w jaki sposób, poznajemy za sprawą języka? Czy służy on, zgodnie ze starożytnym, klasycznym ujęciem tego problemu, wyrażaniu bytu czy też może konstytuowaniu i utrzymywaniu efektywności komunikacyjnej?

 

Do udziału (aktywnego i biernego) w konferencji zapraszamy przedstawicieli szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych: filozofów, językoznawców, literaturoznawców, filologów, socjologów, politologów, kulturoznawców, psychologów.

 

Abstrakty (maksymalnie do 200 słów) należy przesyłać do dnia 27.05.2015 r. (termin przedłużony) z wykorzystaniem formularza zgłoszeniowego:

 

https://docs.google.com/forms/d/1HnAsRiRiX_IryHDugtHBSziIE82Y4NEfwsnBGUjzaLI/viewform

 

Opłatę konferencyjną dla uczestników z referatami w wysokości 170zł (obejmującą materiały konferencyjne, catering, recenzowaną publikację w formie rozdziału w monografii naukowej w wersji elektronicznej) należy wpłacać do 03.06.2015:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ul. Bankowa 12

40-007 Katowice

 

Numer konta: 74 1050 1214 1000 0007 0000 7909

 

Tytuł przelewu: Język konferencja – imię i nazwisko

 

 






Aktualizacja:  2015-05-25