Oblicza komunikacji w starożytności i współczesności


MINIONA -

Audytorium Instytutu Historycznego UWr
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Świadomość zmian zachodzących w ciągu tysiącleci w sposobie komunikowania się ludzi, w dynamicznych zmianach form przekazywania informacji i tworzenia dzięki nim różnych typów relacji, skłania do uważnego przyjrzenia się wzorom kulturowych praktyk komunikacyjnych. Są one bowiem zarówno cennym świadectwem dla naszej wiedzy o antyku, jak i ważnym punktem odniesienia w zrozumieniu współczesnych sposobów porozumiewania się i kodów kulturowych. Analizując zachowane źródła możemy także dostrzec sposób, w jaki sami jej uczestnicy postrzegali komunikację w jej wszechstronnym wymiarze – w kontekście mowy, pisma, gestów, różnorodnych sposobów organizowania przekazywanych przez siebie informacji, itp.

Chcąc uchwycić możliwie najszersze spektrum poszczególnych technik i kulturowo zmiennych zwyczajów komunikacyjnych, skoncentrujemy się na sposobach przekazywania informacji różnorodnego rodzaju, takich jak przekaz słowny, komunikacja niewerbalna, systemy pisma czy przekaz zawarty w dziełach sztuki. Ponadto chcemy przeanalizować zastosowanie środków komunikacyjnych dla różnych celów i w konkretnych aspektach (przekaz informacyjny, społeczne i kulturotwórcze aspekty użycia mowy).

Wierzymy, że wszędzie tam, gdzie posiadamy zachowane źródła pisane, zabytki kultury materialnej oraz inne świadectwa pozwalające nam odnieść się do realnych sytuacji komunikacyjnych, możemy badać ich różnorodne aspekty – także w odniesieniu do społeczeństw starożytnych lub kultur słabo poświadczonych.

Zapraszamy badaczy ze wszystkich dziedzin humanistycznych, którzy w ramach swoich badań zajmują się szeroko rozumianą komunikacją w różnych okresach starożytności (i współczesności) oraz z jej ewolucją: filologów klasycznych i neofilologów, semiotyków, antropolingwistów, komunikologów, historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, archeologów, etnologów, językoznawców i literaturoznawców. Interdyscyplinarne spojrzenie na tradycje i metody komunikowania się pozwoli nam na wszechstronną analizę tego zjawiska oraz stworzenie bazy dla badań nad tym obszarem wiedzy.

 

Proponowane zagadnienia (wybór):

  • schematy komunikowania się, dostrzegalne w literaturze staro- i nowożytnej;
  • językoznawcze, kulturowe i antropolingwistyczne aspekty badań nad komunikacją;
  • komunikacja ludzi z bóstwami i związane z tym przejawy religii, kultu oraz składania ofiar;
  • podobieństwa i różnice w sposobie komunikowania się w starożytności i w czasach późniejszych.





Aktualizacja:  2013-10-19