Sympozjum naukowe "Głos Pana. Utopie i dystopie w kulturze audiowizualnej"


MINIONA -

Collegium Maius UJ
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Choć wraz z publikacją Libellus vere aureus Thomasa More’a w roku 1516 marzenia o lepszym świecie na dobre utrwaliły się w skonwencjonalizowanej formie literackiej utopii, współcześni odbiorcy docierają do jej korzeni coraz częściej poprzez filmy,komiksy, gry wideo czy narracje transmedialne, przyczyniając się do ponowoczesnego renesansu gatunku. Niezależnie od medium realizacji, trudno byłoby wymienić którąkolwiek narrację fantastycznonaukową z przełomu XX i XXI w., która w jakikolwiek sposób nie próbowałaby problematyzować eutopijności czy dystopijności danej wizji światotwórczej – i trudno byłoby zarazem nie dostrzec upowszechniającej się wśród krytyków i teoretyków tendencji do włączania komponentu utopijnego w obręb tak nawet skonwencjonalizowanych narracji jak cyberpunkowa, steampunkowa, ekotopijna czy postapokapliptyczna. Dlatego teżdruga edycja cyklu sympozjów Głos Pana, otwartego w 2013 r. obradami o charakterze filozoficzno-literackim, poświęcona zostanie reprezentacjom utopii i dystopii właśnie w szeroko rozumianej kulturze audiowizualnej, w tym w szczególności:

1. Współczesnym odczytaniom utopii i dystopii w kulturze audiowizualnej;
2. Najnowszym typologiom utopii i dystopii w tym kontekście;
3. Utopii i dystopii w filmie;
4. Utopii i dystopii w grze wideo;
5. Utopii i dystopii w sztuce cyfrowej;
6. Utopii i dystopii w komiksie;
7. Utopii i dystopii w muzyce;
8. Badaniom intermedialnym nad utopiami i dystopiami;
9. Narracjom transmedialnym w utopiach i dystopiach;
10. Utopii i dystopii w perspektywie interdyscyplinarnej (np. filmoznawczej, ludologicznej, medioznawczej, narratologicznej itp.);

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres:sympozjumglospana@gmail.com mija 15 grudnia 2014 roku. Do abstraktu należy dołączyć krótką notę biograficzną sformułowaną podług powszechnie przyjętych standardów (afiliacja, tytuł naukowy oraz profil badawczy). Objętość abstraktu wraz z biogramem nie powinna przekroczyć dwóch stron znormalizowanego maszynopisu (do ok. 600 słów). Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu propozycji referatu zostanie rozesłana do autorów 1 stycznia 2015 roku.






Źródło:  http://glospana.wordpress.com/

Aktualizacja:  2014-08-11