Międzypokoleniowe uczenie się – w teorii, badaniach i praktyce


MINIONA -

Łódź

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej zagadnieniom międzypokoleniowego uczenia się. Celem konferencji jest stworzenie forum do wymiany poglądów oraz doświadczeń, prezentacji wyników badań, jak i podzielenia się teoretyczną refleksją dotyczącą szeroko rozumianego międzypokoleniowego uczenia się. W ramach przedstawionego zagadnienia proponujemy skoncentrować uwagę na poniższej problematyce;

 

  • miejsce międzygeneracyjnego uczenia w teoriach naukowych, w tym i koncepcji uczenia się przez całe życie
  • międzypokoleniowe uczenie się w różnych dyskursach naukowych
  • treści przekazu międzypokoleniowego
  • międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności,
  • zjawisko międzypokoleniowego kumulowania doświadczenia,
  • relacje międzypokoleniowe w rodzinie, pracy, szkole w innych obszarach życia,
  • kompetencje międzypokoleniowe,
  • mentoring
  • praktyczne przykłady międzypokoleniowego uczenia się.

 

Międzypokoleniowe uczenie się jest zjawiskiem naturalnym, a przez to wszechobecnym, lecz społecznie raczej „niewidzialnym”. Oznacza to, że występuje w większości sytuacji społecznych, jak wychowanie czy socjalizacja, choć z drugiej strony, samo pojęcie, jak wynika z badań pilotażowych przeprowadzonych przez Zakład Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, jest mało znane, słabo rozpoznawalne i prawie nieobecne, szczególnie w świadomości respondentów, jak i w publikacjach o charakterze naukowym.

 Celem konferencji jest uczynienie zjawiska międzypokoleniowego uczenia się bardziej „widzialnym”, wprowadzenie go w obszar naukowej refleksji, badań oraz praktyki edukacyjnej.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przyjęcie zaproszenia i włączenia się do dyskusji dotyczącej tego zagadnienia. Ukazanie różnych perspektyw oglądu zjawiska międzypokoleniowego uczenia się będzie możliwe jedynie z Państwa udziałem. Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy andragogów, pedagogów, gerontologów, socjologów, psychologów, antropologów, kulturoznawców, zarówno teoretyków, jak i praktyków oraz wszystkich zainteresowanych problematyką międzypokoleniowości.

Z wyrazami Szacunku

Komitet Organizacyjny Konferencji






Źródło:  http://www.gerontolodzy.pl

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00