V Konferencja Doktorantów "Młodzi KES" - "Społeczeństwo obywatelskie i państwo, a gospodarka. Tendencje, wyzwania, perspektywy."


MINIONA -

Budynek C SGH
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w V Konferencji Doktorantów Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „Młodzi KES”. Tegoroczne spotkanie zostanie poświęcone tematowi: „Społeczeństwo obywatelskie i państwo, a gospodarka. Tendencje, wyzwania, perspektywy.” Konferencja odbędzie się w dniach 24 – 25 października 2013 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W 2013 r. obchodzona jest 20 rocznica wprowadzenia Traktatem z Maastricht obywatelstwa Unii Europejskiej. Dlatego rok ten został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli. Jego celem jest zainicjowanie debaty nad obywatelstwem europejskim, nad jego treścią i zakresem, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa o przysługujących w ramach obywatelstwa Unii prawach oraz o dostępnych środkach służących wykonywaniu tych praw. Europejski Rok Obywateli ma służyć uświadomieniu obywatelom UE, że prawa wynikające z obywatelstwa Unii przysługują im, gdy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się i przebywania w innym państwie członkowskim, między innymi jako studenci, pracownicy, osoby poszukujące pracy, wolontariusze, emeryci, konsumenci, przedsiębiorcy. Obchody Europejskiego Roku Obywateli promują dialog społeczny i aktywność obywatelską. W ramach wspierania uczestnictwa obywateli w kształtowaniu Unii przewidziano wspólną refleksję nad wizją Unii  Europejskiej w nieodległej przyszłości.

V Konferencja Doktorantów „Młodzi KES” wpisuje się w ramy tego przedsięwzięcia, dążąc do szerszego zainteresowania społeczności doktorantów tematyką społeczeństwa obywatelskiego w perspektywie rozwoju społeczno-gospodarczego poszczególnych państw jak i Unii Europejskiej. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i ogólnopolski. Skierowana jest do uczestników studiów doktoranckich.

Głównym celem przedsięwzięcia jest prezentacja oraz dyskusja wyników badań doktorantów z ośrodków akademickich z całej Polski, poświęconych społeczeństwu obywatelskiemu, jego roli w Unii Europejskiej i współczesnych gospodarkach oraz związanym z nim zagadnieniom instytucjonalno-prawnym. Tak zakreślone ramy pozwalają na ujęcie przedmiotowej tematyki zarówno od strony teorii, jak i praktyki oraz na przeprowadzenie analiz porównawczych i historycznych. Problematyka Konferencji będzie punktem wyjścia do rozważań w zakresie rozwoju społecznego i gospodarczego, a szczególnie roli społeczeństwa obywatelskiego, migracji i polityki integracji imigrantów. W rezultacie proponujemy Państwu podjęcie analizy wybranych zagadnień w trzech następujących obszarach:

 

1.      Społeczeństwo obywatelskie

·         Teorie społeczeństwa obywatelskiego

·         Współczesne społeczeństwa obywatelskie

·         Społeczeństwo obywatelskie a transformacja ustrojowa w Europie Środkowej i Wschodniej

·         Społeczeństwo obywatelskie a kryzysy społeczne

·         Media a społeczeństwo obywatelskie

·         Aktywność obywatelska w demokratycznej Europie

·         Programy stypendialne i wymian studenckich w procesie tworzenia tożsamości obywatela UE

·         Polityka imigracyjna i integracyjna w poszczególnych  państwach

·         Kapitał intelektualny

 

2.      Wyzwania gospodarcze i finansowe a społeczeństwo obywatelskie

·         Społeczeństwo obywatelskie i wzrost gospodarczy

·         Społeczeństwo obywatelskie a kryzys gospodarczy

·         Społeczeństwo obywatelskie a konsumpcjonizm

·         Społeczna gospodarka rynkowa

·         Przedsiębiorczość społeczna i publiczna

·         Gospodarka oparta na wiedzy

·         Innowacje społeczne

·         Migracje a sytuacja społeczno-gospodarcza poszczególnych państw

·         Finansyzacja gospodarki oraz życia publicznego

·         Wpływ sytuacji finansowej państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i jego organizacji

·         Społeczeństwo obywatelskie a rynek

 

3.      Zagadnienia instytucjonalno-prawne a społeczeństwo obywatelskie 

·         Prawo trzeciego sektora

·         Instytucjonalne ramy aktywności obywatelskiej

·         Obywatel UE w świetle unijnego prawa

·         Rozwiązania prawne wobec wybranych przemian społeczno-gospodarczych

·         Efektywność instytucji rynku pracy

·         Migracje i prawne regulacje procesu

·         Edukacja i nauka a społeczeństwo obywatelskie

·         Relacje między organami państwa a społeczeństwem obywatelskim

Konferencja rozpocznie się panelem, do udziału w którym zaproszeni zostaną eksperci zajmujący się problematyką społeczeństwa obywatelskiego zarówno w ujęciu naukowym jak i w praktyce. Dla referentów planujemy utworzenie tematycznych paneli dyskusyjnych, związanych z podstawowymi perspektywami i wymiarami problematyki poruszanej podczas Konferencji. Dodatkowo, co stało się już tradycją, nasze spotkanie zostanie wzbogacone o część praktyczną, przeznaczoną na doskonalenie umiejętności emisji głosu oraz zarządzania zespołem badawczym. Wzorem lat ubiegłych, uwieńczeniem części merytorycznej Konferencji będzie publikacja książkowa zawierająca te z nadesłanych artykułów, które uzyskają pozytywną ocenę recenzentów.

Udział w Konferencji jest bezpłatny. W sytuacji, w której uczestnik po zgłoszeniu i przyjęciu tekstu referatu nie weźmie udziału w Konferencji, jego praca nie zostanie uwzględniona w publikacji książkowej.

Formy udziału w Konferencji:

·      uczestnictwo z referatem i wystąpieniem w trakcie panelu,

·      uczestnictwo bez referatu.

Harmonogram czynności konferencyjnych:

·      do 16 czerwca 2013 r. – przyjmowanie zgłoszeń na Konferencję wraz z abstraktem referatu (do 150 słów), podaniem słów kluczowych referatu (do 10 słów) oraz CV naukowym; zgłoszenia należy dokonać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (dostępnego na stronie internetowej Konferencji) oraz przesłanie go organizatorom na adres e-mail: mlodzikes@gmail.com

·      do 30 czerwca 2013 r. – akceptacja przez Radę Organizacyjną Konferencji zgłoszonych tematów wystąpień, co stanowi warunek wstępny prezentacji w trakcie Konferencji,

·      do 8 września 2013 r. – przesłanie pełnej treści referatów,

·      do 29 września 2013 r. – przekazanie referatów do recenzji,

·      do 1 października 2013 r. – przyjmowanie zgłoszeń do udziału biernego w Konferencji; zgłoszenia należy dokonać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (dostępnego na stronie internetowej Konferencji) oraz przesłanie go organizatorom na adres e-mail: mlodzikes@gmail.com

·      do 13 października 2013 r. – wysłanie do zgłoszonych uczestników decyzji o ostatecznej akceptacji referatów oraz programu Konferencji wraz z niezbędnymi informacjami organizacyjnymi.






Źródło:  http://www.sgh.waw.pl/kolegia/kes/konferencje/mlodzikes2013/

Aktualizacja:  2013-06-18 00:00:00