Metody geofizyczne w archeologii polskiej – II spotkanie


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Na drugą ogólnopolską konferencję na temat zastosowań metod geofizycznych w badaniach archeologicznych zapraszają Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wspólnie z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To impreza cykliczna, odbywającą się co dwa lata, pozwalającą śledzić rozwój zastosowań geofizyki w praktyce archeologicznej, na przykładzie prac prowadzonych przez polskich naukowców w kraju i zagranicą. Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca.
Druga odsłona konferencji Metody geofizyczne w archeologii polskiej odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w dniach 22 – 23 listopada 2012 r. Wielkopolska jest regionem, w którym geofizyka stanowi nieodłączny element działań lokalnych i wojewódzkich służb konserwatorskich. Nieinwazyjne metody prospekcji archeologicznej są też od lat obecne w muzealnych i uniwersyteckich projektach badawczych oraz w ofercie studiów stacjonarnych i podyplomowych Instytutu Prahistorii UAM.
Tematem spotkania będzie rola metod geofizycznych w zarządzaniu i ochronie archeologicznego dziedzictwa kulturowego. Obecnie pilna staje się przede wszystkim potrzeba oceny możliwości i ograniczeń zastosowania różnego typu prospekcji w archeologicznych badaniach ratowniczych. Spotkanie w Poznaniu będzie okazją do dyskusji nad takimi zagadnieniami związanymi z geofizyką, jak: dobór metod do lokalnych warunków i potrzeb, wykrywanie i określanie zasięgu przestrzennego stanowisk archeologicznych, obrazowanie, interpretacja i weryfikacja pozyskanych danych, standardy opracowywania, publikowania i archiwizowania wyników końcowych. Na zaproszenie organizatorów w sympozjum udział wezmą specjaliści z Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w praktyce wykorzystania geofizyki w konserwatorstwie. Spotkanie składać się będzie z części referatowej i posterowej, którym towarzyszyć będą targi usług geofizycznych.
Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Konserwatora Zabytków oraz światowe stowarzyszenie International Society for Archaeological Prospection (ISAP).
Pierwsza odsłona konferencji miała miejsce w IAiE PAN w Warszawie w dniu 9 czerwca 2010 roku. Konferencja miała charakter „rozpoznawczy” – było to pierwsze spotkanie w Polsce o charakterze ogólnokrajowym, adresowanym zarówno do wykonawców, jak i odbiorców tych badań. Geofizyka archeologiczna obecna jest w polskiej archeologii od lat, jednak dotychczasowe sesje z tej dziedziny były jedynie częścią spotkań o bardziej ogólnym charakterze lub też adresowane były do wąskiego kręgu odbiorców. Data pierwszej konferencji nie była przypadkowa: wiosną 2010 roku upłynęło dokładnie 50 lat od pierwszego zastosowania metod geofizycznych na polskim stanowisku archeologicznym – na grodzisku w Kaliszu.






Źródło:  http://praeuro.amu.edu.pl/~praeuro/index.php/pl/pracownia/aktualnosci/29-konfgeofiz

Aktualizacja:  2012-06-26