NIDERLANDYSTYKA INTERDYSCYPLINARNIE. POLSKA EMIGRACJA W BELGII I HOLANDII


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Migracje stały się jednym z ważniejszych wyznaczników współczesności. Powszechność występowania owego zjawiska znajduje swoje odzwierciedlenie w zainteresowaniach badawczych wielu dziedzin nauki. Migracja prowadzi do zmian społecznych będących udziałem zarówno krajów wysyłających, jak i przyjmujących. Przejawia się zarówno w aspekcie ekonomicznym, politycznym, jak i kulturowym - regionalnym, jak i lokalnym. Migracjom sprzyjają zmiany globalizacyjne stymulowane między innymi przez powszechny dostęp do mediów elektronicznych oraz poprzez zwiększoną mobilność podkreślających dynamiczny charakter współcześnie zachodzących procesów migracyjnych. 
Czy u podstaw dzisiejszej emigracji Polaków do Holandii i Belgii leży jakiś określony wzorzec? Jeśli tak, to jaki? Jaka jest polityka tych państw wobec przybyszów znad Wisły? Czy swego czasu intensywnie tam propagowana idea multikulturalizmu uległa całkowitemu wyczerpaniu? W jakim stopniu mamy do czynienia z integracją, a w jakim z izolacją społeczną i jaki kształt przyjmują owe zagadnienia w perspektywie interdyscyplinarnej? Jakie jest doświadczenie emigracyjne Polaków w Belgii i Holandii?
Naczelną ideą naszej konferencji jest stworzenie płaszczyzny wymiany myśli i poglądów, która umożliwi młodym przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych (filologia, historia, politologia, socjologia, antropologia kulturowa, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo oraz tym, którzy interesują się wskazaną problematyką) inspirującą dyskusję wokół kwestii szeroko powiązanych z fenomenem polskiej emigracji do Holandii i Belgii.
Obszary tematyczne konferencji to:
• czynniki warunkujące/wpływające na polską emigrację w Belgii i Holandii (polaryzacja bogactwa, bodźce wypychające i przyciągające)
• bariery/ograniczenia występujące w środowisku polskich emigrantów (językowe, kulturowe, infrastrukturalne)
• model polskiej emigracji w Belgii i Holandii
• polska emigracja w Belgii i Holandii w kontekście procesów globalizacyjnych/feminizacyjnych
• pozytywne i negatywne efekty polskiej emigracji w Belgii i Holandii (kulturowe, polityczne, ekonomiczne)
• polska emigracja w Belgii i Holandii a tożsamość narodowa
• procesy asymilacyjne i integracyjne Polaków w społeczeństwie przyjmującym (belgijskim, holenderskim)
• polska emigracja w Belgii i Holandii w kulturze (film, literatura etc.)
• polska emigracja w Belgii i Holandii w perspektywie językoznawczej
• wizerunek Polaka w społeczeństwie przyjmującym (belgijskim, holenderskim) – stereotypizacja, ksenofobia, odmienność kulturowa
• polska emigracja w Belgii i Holandii w kontekście zjawiska integracji, asymilacji, izolacji






Źródło:  http://www.kfn.uni.wroc.pl/konferencja/

Aktualizacja:  2013-04-02 00:00:00