Między interpretacją a kreacją. Negocjowanie znaczeń w (nie)miejscach (nie)pamięci. Konferencja z okazji 70. rocznicy oswobodzenia KL Stutthof


MINIONA -

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Konferencja została pomyślana jako przestrzeń do wymiany poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat interakcji pomiędzy pamięcią zbiorową, a krajobrazem kulturowym jako miejscem pamięci. W tym kontekście istotne jest nie tylko konstruowanie i rekonstruowanie społecznej pamięci, ale również napięcie wytworzone pomiędzy zapisaną w krajobrazie kulturowym pamięcią historyczną a próbami jej dekonstruowania lub zawłaszczania przez nowe narracje w ramach inżynierii pamięci lub polityki historycznej. Kiedy mówimy o pamięci, pojęciem nierozerwalnie z nim złączonym jest antytetyczne pojęcie niepamięci oraz związane z nim zagadnienia różnic pomiędzy pamięcią oficjalną, wielką historią, a pamięcią lokalną, mniejszościową, rodzinną.

Konferencja przeznaczona jest dla przedstawicieli różnych dziedzin nauki zajmujących się badaniami nad pamięcią zbiorową, m.in. historii, socjologii, antropologii, psychologii społecznej, filozofii, językoznawstwa, historii sztuki.

Konferencja umożliwi podtrzymanie dialogu pomiędzy tymi dyscyplinami i będzie stanowić forum do wymiany myśli jak i nawiązania współpracy interdyscyplinarnej mającej na celu wypracowanie nowych metod badawczych, które pozwolą również na uzupełnienie istniejących modeli teoretycznych o wgląd z dziedzin pokrewnych.

 

Wykładowcy plenarni, którzy potwierdzili chęć wystąpienia na konferencji:

Prof. dr hab. Wojciech Burszta, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

dr Tomasz Kranz, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie

dr Natalia Krzyżanowska, Örebro University, Szwecja

Prof. dr hab. Maria Lewicka, Uniwersytet Warszawski

Prof. dr hab. Stanisław Nicieja, Uniwersytet Opolski

dr Anna Ziółkowska, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

 

Cztery główne obszary tematyczne (panele) konferencji to:

1. Kulturowa biografia krajobrazu oraz krajobraz pod napięciem w kontekście dziedzictwa narodowego, regionalnego, lokalnego.

Ten temat skupia się na historycznym wymiarze krajobrazu kulturowego i jego przemian w kontekście tworzenia tożsamości grupy i więzi społecznych oraz tworzenia tradycji w kontekście zerwania ciągłości transmisji kulturowej, co powiązane jest z poczuciem pewności i niepewności w opozycji „my” i „oni”; odmiennym aspektem tego zagadnienia jest popnacjonalizm jako praktyka społeczna, wyrażająca się m. in. rekonstrukcajmi historycznymi w miejscach dawnych bitew i inne formy komercjalizacji historii.

 

2. Sposoby zawłaszczania przestrzeni oraz praktyki społeczne w miejscach pamięci (grupy społeczne w konstruowaniu i dekonstruowaniu znaczeń przestrzeni, publiczne i prywatne formy upamiętniania).

To zagadnienie odnosi się do analizy działań różnych grup społecznych w próbach odzyskiwania pamięci miejsc zapomnianych, roli miejsca w tworzeniu więzi społecznych, relacji między mieszkańcami a ich małymi ojczyznami oraz pamięć mieszkańców współczesnych o dawnych (wypędzonych lub eksterminowanych) mieszkańcach.

 

3. Wielokontekstowość i semantyka pamięci (narzucona, prywatna, zastana, przywieziona).

Sposoby definiowania i interpretowania sposobów upamiętniania i pamiętania o wydarzeniach historycznych, sposoby jej manifestowania i wykorzystywania dla celów np. polityki regionalnej. Kto i dlaczego narzuca obowiązujące wzorce pamięci; w jaki sposób dochodzi do transformacji form pamięci w różnych grupach?

 

4. Instytucjonalizacja form pamięci.

W zakres tej problematyki wchodzi semiotyka wystaw w muzeach narracyjnych, skuteczność programów edukacyjnych muzeów historycznych; rytuały pamięci a petryfikacja pamięci. W ramach tego wątku można też podejmować zagadnienia związane z subwersją instytucjonalizacji pamięci dokonywanej w ramach działań artystycznych tworzenia tzw. kontrpomników lub antypomników.

 

Komitet naukowy konferencji:

Prof. dr hab. Wojciech Burszta, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

dr Tomasz Kranz, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie

dr Natalia Krzyżanowska, Örebro University, Szwecja

Prof. dr hab. Maria Lewicka, Uniwersytet Warszawski

Prof. dr hab. Stanisław Nicieja, Uniwersytet Opolski

dr Anna Ziółkowska, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

prof. dr hab. Małgorzata Fabiszak, Universytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

dr Anna Weronika Brzezińska, Universytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

Komitet organizacyjny konferencji:

prof. dr hab. Małgorzata Fabiszak

dr Anna Weronika Brzezińska

mgr Piotr Tarnowski

mgr Marcin Owsiński

 

Sekretarze konferencji:

mgr Marta Gruszecka

mgr Aleksandra Paprot

mgr Wirginia Węglińska

 

TERMINY:

30 stycznia 2015 termin nadsyłania zgłoszeń na adres: sztutowo2015@gmail.com

01 lutego-14 marca 2015 – ocena i wybór abstraktów

15 marca 2015: powiadomienie o przyjęciu zgłoszenia

31 marca 2015: ogłoszenie programu konferencji

15 kwietnia 2015: termin wpłacania opłaty konferencyjnej

7-9 maja 2015: konferencja

 

OPŁATA KONFERENCYJNA:

-   50 zł dla studentów, doktorantów oraz asystentów muzealnych

-   100 zł dla pozostałych uczestników konferencji






Źródło:  http://Informacje o konferencji na stronie Muzeum Stutthof: http://stutthof.org/konferencja2015 Strona w serwisie społecznościowym: https://www.facebook.com/konferencja2015

Aktualizacja:  2014-12-21