RELACJA Z KONFERENCJI
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Innowacyjna Fizjoterapia


-

Lublin

W dniach 22-23 kwietnia 2017 r. w Lublinie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Innowacyjna Fizjoterapia – neurologia, pediatria, sport. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL odbyło się w Inkubatorze Przedsiębiorczości – Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. W obradach wzięło udział około 90 uczestników z całej Polski. Byli to zarówno praktycy i teoretycy fizjoterapii jak i reprezentanci nauk pokrewnych.

 

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr n. med. Jolanta Taczała, z Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W wykładzie pt. „Rehabilitacja niemowląt zagrożonych niepełnosprawnością” przedstawiła znaczenie rehabilitacji niemowląt u których zdiagnozowano uszkodzenia mózgu bądź inne jednostki chorobowe prowadzące do nieprawidłowego rozwoju, lub zachodzi uzasadnione podejrzenie że mogą się one rozwinąć. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że decyzja o rozpoczęciu rehabilitacji musi być bardzo wyważona, gdyż samo skierowanie na rehabilitację jest równoznaczne dla rodziców z zakwalifikowaniem dziecka jako chorego lub zagrożonego chorobą.

 

Podczas kolejnego wystąpienia plenarnego Marcin Kliś z firmy EGZOTech zaprezentował robota rehabilitacyjnego Luna EMG. Jest to najnowocześniejszy, wielokrotnie nagradzany na całym świecie, polski system wspomagający leczenie. Ma zastosowanie u pacjentów ortopedycznych, ofiar wypadków oraz osób po operacjach, jak również przy rehabilitacji chorych borykających się z zanikami, wiotkością mięśni czy niedowładami kończyn.

Po zakończeniu sesji obrad plenarnych przyszedł czas na wystąpienia uczestników, których tematyka skupiona była wokół największych problemów i osiągnięć współczesnej fizjoterapii. Pierwszy dzień Konferencji zakończyło spotkanie integracyjne, które, zgodne z ideą integracji środowiska naukowego, pozwoliło na bliższe poznanie się uczestników.

 

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od Warsztatów poprowadzonych przez firmę EGZOTech, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z zasadą działania oraz obsługą robota rehabilitacyjnego Luna EMG. Po warsztatach kolejni uczestnicy wygłosili swoje wystąpienia. Odbyła się również sesja posterowa.

Obrady, prowadzone w gronie praktyków i teoretyków fizjoterapii oraz specjalistów wielu gałęzi nauk medycznych rzuciły nowe światło na problemy, z którymi zmaga się współczesna fizjoterapia oraz pokazały ekscytujące możliwości jej rozwoju.

 

Komitet naukowy Konferencji:
• Prof. dr n. med. Stanisław Kwiek – Katedra Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
• Dr n. med. adj. prof. Krzysztof Suszyński – Katedra Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
• Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Paprocka-Borowicz – Zakład Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
• Dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent – Zakład Pedagogiki Resocjalizacyjnej UMCS
• Dr n. o kult. fiz. Adam Fijewski – II Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
• Dr n. o zdr. Teresa Stawińska – Zakład Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
• Dr n. med. Krzysztof Sokołowski – II Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
• Dr n. med. Jolanta Taczała – Zakład Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
• Dr n. o zdr. Beata Wójcik – II Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
• Dr spec. reh. Piotr Józefowski – Zakład Klinicznych Podstaw Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

 

Kolejna, czwarta edycja Konferencji Innowacyjna Fizjoterapia odbędzie się 21-22 kwietnia 2018 r. w Lublinie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia: www.innowacyjna-fizjoterapia.pl oraz profilu FB www.facebook.com/Innowacyjna.fizjoterapia gdzie można obejrzeć galerię zdjęć z Konferencji.