RELACJA Z KONFERENCJI
Języki słowiańskie na neofilologiach i innych kierunkach studiów


-

Lublin

W dniach 13 – 14 listopada 2017 r. odbyła się XVIII Międzynarodowa konferencja naukowo-metodyczna „Języki słowiańskie na neofilologiach i innych kierunkach studiów” («Славянские языки на неофилологиях и других университетских специальностях») organizowana przez Instytut Filologii Słowiańskiej (Pracownia Glottodydaktyki) oraz Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W tym roku formuła lubelskiej konferencji została rozszerzona o inne języki słowiańskie. Oprócz rusycystów, do udziału w konferencji zostali zaproszeni specjaliści w dziedzinie nauczania języków – ukraińskiego, białoruskiego i bułgarskiego. Konferencja odbywała się pod Patronatem Honorowym JM Rektora UMCS – Prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem objęły: TVP 3 Lublin, Radio Lublin oraz Kurier Lubelski.

W programie konferencji znalazły się wystąpienia specjalistów na temat różnorodnych aspektów nauczania języków słowiańskich jako obcych, np.: wykorzystanie nowoczesnych technologii, metody aktywizujące, rola języków-pośredników, metody projektowe, specyfika nauczania poszczególnych języków i in. W ramach konferencji odbyła się również prezentacja nowego podręcznika do nauki języka rosyjskiego Pani dr Anny Pado – Беседа (Wydawnictwo DRACO, 2017).

Zarówno goście konferencji, jak i organizatorzy zwrócili uwagę na wysoki poziom wszystkich referatów, interesującą dyskusję i owocną wymianę doświadczeń specjalistów. W niedalekiej przyszłości planowany jest druk materiałów konferencyjnych. Mamy nadzieję, że tak jak poprzednie publikacje, będzie się on cieszył dużą popularnością wśród rusycystów.