RELACJA Z KONFERENCJI
Edukacja ekologiczna w rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych


-

Jeziory

W dniach 12-14.11.2018 roku odbyła się kolejna konferencja z cyklu Turystyka wiejska. Nauka - Edukacja – Praktyka. Tym razem tematyka wydarzenia, organizowanego przez Katedrę Turystyki Wiejskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wielkopolski Park Narodowy, dotyczyła edukacji ekologicznej w rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych. Konferencja była współorganizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W obradach uczestniczyło łącznie 85 osób z 13 województw, reprezentujących 8 parków narodowych, 5 zespołów parków krajobrazowych, 6 nadleśnictw, 16 uczelni wyższych, 1 ośrodek doradztwa rolniczego, 1 gospodarstwo agroturystyczne oraz trzy podmioty prowadzące własną działalność. Wydarzenia konferencyjne rejestrowało na bieżąco 2 przedstawicieli mediów. W obradach uczestniczył także gość z Wielkiej Brytanii – profesor Bernard Lane, od lat związany z tematyką rozwoju turystyki zrównoważonej.

Problematyka segmentacji odbiorców, doboru metod i narzędzi, specjalizacji oferty edukacyjnej była przedmiotem dyskusji zarówno w trakcie obrad, jak i zajęć warsztatowych organizowanych w terenie oraz w salach dydaktycznych Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Stacji Ekologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Jeziorach.

Podczas warsztatów, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, uczestnicy konferencji mogli m.in. poznać zasady prowadzenia bloga przyrodniczego, sposoby wykorzystania cyfrowych narzędzi w edukacji oraz tajniki "sprzedaży" martwej natury.

Wspólna wymiana wiedzy i doświadczeń, która miała miejsce w trakcie konferencji, dała dowód na to jak bardzo potrzebne są tego rodzaju spotkania, by odkrywać metody podnoszenia jakości edukacji ekologicznej, a zarazem tworzyć kolejne formy współpracy niezbędne do wdrażania zasad turystyki zrównoważonej.