RELACJA Z KONFERENCJI
I Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna i prawo w opiece zdrowotnej”.


-

59-220 Legnica

W dniu 15 grudnia 2018 roku w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.:
„Medycyna i prawo w opiece zdrowotnej”

Celem konferencji było zaprezentowanie różnorodnych aspektów prawnych w praktyce medycznej. Obrady obejmowały panel ekspercki oraz trzy panele studenckie.

W panelu eksperckim zaszczycili zebranych swoimi wystąpieniami przedstawiciele środowiska prawniczego oraz administracji publicznej:

Pani adwokat dr Anna Koropczuk z Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w WarszawieMediacje jako sposób na rozwiązywanie konfliktów w służbie zdrowia”.

Pani Radca prawny Adriana Olszowy z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu„Dochodzenia środków kompensacyjnych z tytułu szkód poniesionych wskutek obrażeń ciała i błędów medycznych z perspektywy praktyki sądowej”.

Pan prokurator Mariusz Kluczyński Kierownik Działu Śledztw Prokuratury Rejonowej w Legnicy – „Wybrane aspekty odpowiedzialności karnej pracowników wykonujących zawody medyczne,

Pan mgr Tomasz Juraszek z Sądu Okręgowego w Legnicy, Wydział I Cywilny – Naruszenia godności pacjenta w kontekście prawa do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.”

Pani Izabela Forycka reprezentująca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Legnicy – „Elektroniczne zwolnienia lekarskie”.

Pan Jan Buczkowski Kierownik Okręgowego  Inspektoratu Pracy we Wrocławiu - Oddział w Legnicy – „Ochrona zdrowia a działania kontrolno-prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy

 

 

 

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem – ogólnie wzięło w niej udział 137 uczestników z ośmiu ośrodków akademickich co świadczy o interdyscyplinarności przedsięwzięcia. Do najważniejszych zagadnień poruszanych w panelach studenckich należy zaliczyć: przestrzeganie praw pacjenta, odpowiedzialność prawną lekarza, regulacje prawne dotyczące szczepień ochronnych, tajemnicę lekarską, zastosowanie przepisów Rozporządzenia o ochronie danych osobowych w placówkach ochrony zdrowia, znaczenie dokumentacji medycznej, jakość usług medycznych, a także zagadnienia z zakresu medycyny alternatywnej m.in. apiterapia, hirudoterapia, ziołolecznictwo.

 

Komitet Naukowy Konferencji postanowił wyróżnić najlepsze referaty zaprezentowane przez:

¾   mgr. Bartłomieja Jaworskiego z WPIA Uniwersytetu Wrocławskiego,

¾   lek. med. Karolinę Karcz z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich  we Wrocławiu,

¾   mgr. Macieja Bieszczada z WPIA Uniwersytetu Wrocławskiego,

¾   Igę Kozioł z Koła Naukowego Prawa Medycznego Lege Artis WPiA Uniwersytetu Adama Mickiewicza,

¾   Karolinę Szucką i Bartosza Woźniaka z WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego,

¾   Jacka Firleja z Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego Pro Publico Bono WPiA Uniwersytetu Adama Mickiewicza,

¾   Weronikę Zawieruchę z WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Studenckie konferencje naukowo-szkoleniowe będą miały charakter cykliczny liczymy na zacieśnienie współpracy z kołami studenckimi
i już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia aktualności na stronie internetowej WSM w Legnicy.