RELACJA Z KONFERENCJI
Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z udziałem gości zagranicznych "Pedagogika i sztuka"


-

Cieszyn

W dniu 20 listopada 2018 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Centrum Konferencyjnym w Cieszynie, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa z udziałem gości zagranicznych nt. Pedagogika i sztuka. Organizatorami konferencji był Instytut Nauk o Edukacji, Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej oraz Zakład Historii i Teorii Wychowania UŚ w Katowicach oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.

Otwarcia konferencji dokonał Dziekan WEiNoE UŚ prof. zw. dr hab. Zenon Gajdzica oraz Dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji dr hab. UŚ Krzysztof Śleziński. Następnie tematykę konferencji, której celem było zainicjowanie i rozwijanie dialogu między osobami reprezentującymi różne środowiska intelektualne i zawodowe wokół możliwości usprawniania i uszlachetniania szeroko pojmowanej działalności edukacyjnej poprzez sztukę wprowadziła dr hab. Urszula Szuścik.

Konferencja jest pierwszą konferencją naukową, która otworzyła nowy cykl rozważań w kręgu pedagogiki i sztuki. Jej celem było ukazanie badań nad integracją działań związanych z obszarem pedagogiki i sztuki oraz ich odzwierciedlenia w propozycjach praktycznych, jak i koncepcjach teoretycznych. W dwóch sesjach plenarnych uczestniczyło 39 prelegentów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Wystąpienia i dyskusja prowadzona w ramach konferencji Pedagogika i sztuka obejmowały trzy obszary badawcze. Pierwszy obszar pedagogika dla sztuki dotyczył wkładu, jaki pedagogika może i powinna wnieść na płaszczyźnie przygotowywania człowieka do twórczego odbioru wszystkiego, co proponuje nam współczesna kultura. Drugi obszar sztuka dla pedagogiki ukazywał szeroko rozumianą sztukę (plastykę, muzykę, taniec, teatr i inne dziedziny twórczej aktywności człowieka) jako swoiste medium edukacyjne. Trzeci obszar pedagogiczne mistrzostwo odnosił się do możliwości, jakie wiążą się z pojmowaniem pedagogiki jako wielkiej sztuki bycia przewodnikiem ludzi w coraz bardziej złożonej przestrzeni społecznej, której oswojenie wymaga otwarcia się na wartości transcendentalne.          

Podsumowania obrad dokonała przewodnicząca konferencji dr hab. Urszula Szuścik, serdecznie dziękując wszystkim Uczestnikom Konferencji i zapraszając na kolejne naukowe spotkanie do Cieszyna na Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

                                                  

Przewodniczący Konferencji:              

dr hab. Urszula Szuścik

dr hab. Andrzej Murzyn

Sekretarze Konferencji:

dr Renata Raszka

dr Anna Trzcionka-Wieczorek

Adres e-mail konferencji: pedagogika.sztuka@gmail.com