RELACJA Z KONFERENCJI
Kampania Społeczna Promująca Psychoonkologię - Zwrotnik Raka


-

Poznań

28 października 2014 r.

 

 

Zwrotnik Raka. Kampania Społeczne Promująca Psychoonkologię. w tym roku pod tytułem Tandemem po zdrowie zakończył się w niedzielę. Wydarzenie trwało od 25-26 października w Poznaniu. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenie za rok, będzie to już 10 epizod Kampanii Społecznej Promującej Psychoonkologię.

W tym roku wydarzenie miało ciekawy charakter, gdyż przyciągnęło bardzo świadomych i zdecydowanych na korzystanie z badań i konsultacji ze specjalistami uczestników z całego Poznania.
25 października od rana przeprowadzaliśmy badania profilaktyczne, udzielaliśmy konsultacji i prezentowaliśmy wystąpienia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady o metodzie biofeedback, która może wspierać terapię chorych onkologicznie oraz przekrojowo przedstawione różne podejścia terapeutyczne w pracy psychoonkologa. Gościliśmy także stoiska firm ekologicznych, gdzie była możliwość degustacji np. min. ekologicznego chleba na zakwasie czy olejów.

O godz. 14.00 w sobotę przyszedł czas na dyskusję panelową pt. „Szanse i zagrożenia profilaktyki nowotworowej” i wypowiedzi ekspertów min. Pani Aleksandry Motyki z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinowskiego w Poznaniu czy Pani Katarzyny Cieślak Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Konkluzją panelu było stwierdzenie, że każdy z nas powinien i może, dbać o swoje zdrowie, że dużo zależy od nas samych, od tego także czy będziemy zachęcać swoje otoczenie do dbania o zdrowie. Szansą na poprawę sytuacji w zakresie odpowiadania na bezpłatne zaproszenia do badań przesiewowych wśród pań jest np. umówienie się na tego samego dnia na wizyty do ginekologa czy badania mammograficzne, lub wymienna opieka nad dziećmi w dniu umówionej wizyty. Takie małe kroki mogą i na pewno pomogą w walce z często za późnym zdiagnozowaniem nowotworu.

Dzięki wykładom podwyższyliśmy świadomość odnośnie tego jak wsparcie psychologiczne czy psychoterapeutyczne poprawia jakość życia osób chorujących. Pani Magdalena Lubiewska, która sama przeszła chorobę nowotworową mówiła także o istocie wsparcia psychologiczne całej rodziny.

W drugim dniu wydarzenia wysłuchaliśmy różnych podejść do możliwości wspomagania organizmu począwszy od podejścia medycyny komórkowej, diagnozowania w medycynie chińskiej, diety antynowotworowej, aż po tradycyjną medycynę alternatywną, która daje nadzieję w Wielkopolsce, jak wskazują statystyki zaprezentowane przez Pana Macieja Trojanowskiego Kierownika Wielkopolskiego Rejestru Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Ponadto ok. 25 osób zbadało znamiona skóry w profilaktyce czerniaka.

Wydarzenie został dofinansowane z budżetu Miasta Poznania. Ogromne podziękowania kierujemy do wspaniałych prelegentów oraz niezwykle aktywnych uczestników. Dziękujemy naszym wolontariuszom, bez których nie udałoby się zorganizować wydarzenia.

Do zobaczenia za rok! Od dziś już można śledzić profil www.facebook.com/ZwrotnikRaka gdzie na bieżąco umieszczane są informacje odnośnie profilaktyki nowotworowej oraz zapowiedzi nadchodzącego Zwrotnika Raka.