RELACJA Z KONFERENCJI
"Dyskursy Miłosza. Dyskursy o Miłoszu"


-

Bielsko-Biała

W dniach 7-9 maja odbywała się w ATH ogólnopolska konferencja literaturoznawcza "Dyskursy Miłosza. Dyskursy o Miłoszu". Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prof. dr hab. Henryk Klama, Prorektor ds. Kształcenia i Nauki. W dwudniowych obradach udział wzięło ponad pięćdziesięciu prelegentów reprezentujących dwadzieścia dwa ośrodki uniwersyteckie w kraju (m.in. UJ, UAM, UŚ, UG, UŁ, AJD); przybyło też kilku badaczy z zagranicy: z Rosji, Bułgarii, Czech, Serbii i Wietnamu.
Przewodnim tematem konferencji była recepcja dzieła Czesława Miłosza w kraju i za granicą w trzydzieści lat od ogłoszenia pracy zbiorowej "Poznawanie Miłosza", pod red. naukową Jerzego Kwiatkowskiego, która to publikacja zapoczątkowała rozwój miłoszoznawstwa w Polsce. Przypomniał o tym w referacie wprowadzającym prof. ATH dr hab. Marek Bernacki, główny organizator sympozjum. Wystąpieniom i dyskusji towarzyszyły spotkania autorskie z prof. Andrzejem Sulikowskim, autorem książki "Stulecie urodzin Jrzego Turowicza", który przypomniał opozycyjną działalność wydawniczą w Krakowie na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku; z prof. Zofią Zarębianką, badaczką literatury współczesnej, poetką i autorką książki "Wtajemniczenia (w) Miłosza", okrzykniętą przez prowadzącego spotkanie prof. Artura Żywiołka próbą nowej syntezy twoczości Noblisty, oraz z prof. Nguyenem Thuatem Chi, Wietnamczykiem, tłumaczem "Lalki" na język polski, dla którego Polska od wielu lat jest drugą ojczyzną.
Honorowym gościem konferencji był dr Anatol Roitman, pracownik naukowy Uniwersytetu Architektury i Budownictwa w Nowosybirsku, z wykształcenia fizyk, który od kilkunastu już lat para się tłumaczeniem poezji Miłosza na język rosyjski. W piątek 8 maja dr Roitman spotkał się ze studentami specjalności filologicznych, wygłaszając odczyt nt. "Komunikacja w przekładzie". Podsumowaniem dwudniowych obrad naukowych była wycieczka krajoznawczo-turystyczna, zorganizowana w sobotę 9 maja. Goście mogli zwiedzić zabytkowy drewniany kościół pw. św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, wysłuchali gawędy o Julianie Fałacie w bystrzańskim domu-muzeum malarza, odbyli krótki spacer na Przełęczy Salmopolskiej i zjedli obiad w regionalnej jadłodajni "U Heli" w Wiśle Malince. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy Skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza oraz w "Kossakówce", gdzie wysłuchali prelekcji wnuczki Zofii Kossak-Szatkowskiej, założycielki Fundacji "Dwór Kossaków", oraz odbyli przechadzkę po parku otaczającym odrestaurowany dwór.
Pokłosiem udanej konferencji ma być publikacja naukowa, która ukaże się na początku 2016 roku w Wydawnictwie Naukowym ATH.

(mb)