RELACJA Z KONFERENCJI
Optymalizacja procesów logistycznych


-

Toruń

Dnia 18 marca 2011 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się Konferencja Naukowa pt. "Optymalizacja Procesów i Systemów Logistycznych w Teorii i Praktyce" zorganizowana przez Katedrę Logistyki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Celem Konferencji było poznanie potrzeb środowiska gospodarczego i samorządowego Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie kształtowania procesów logistycznych, weryfikacja teorii z praktyką, a także prezentacja osiągnięć naukowych ośrodków akademickich, w tym Katedry Logistyki UMK.

W Konferencji wzięło udział ponad 50 osób, w tym członek Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Prezydent Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, a także inni przedstawiciele praktyki gospodarczej i świata nauki. Było to pierwsze spotkanie naukowców i praktyków logistyki, mające na celu prezentację logistycznych metod i narzędzi optymalizacji działalności usługowej, handlowej oraz produkcyjnej. Konferencja cieszyła się zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych przedsiębiorstw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i innych regionów Polski, jak m.in. Arriva RP Sp. z o.o. z Torunia, AutoSoftware z Bydgoszczy, Else Sp. J. z Gdańska, Fundacja Akademia Transportu z Bydgoszczy, Maktronik z Bydgoszczy, Logintrans z Wysokiej koło Wrocławia, Energa Kogeneracja z Elbląga, Cronimet z Kłopotu koło Inowrocławia i Profit Group z Przodkowa.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Rector Magnificus UMK Prof. dr hab. Andrzej Radzimiński.

Konferencję otworzyły wystąpienia Prof. dr hab. Włodzimierza Karaszewskiego, Prorektora UMK ds. Ekonomicznych i Rozwoju oraz Prof. dr hab. Józefa Stawickiego, Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Wprowadzenia w problematykę Konferencji dokonał Prof. dr hab. Mirosław Chaberek, Kierownik Katedry Logistyki UMK, w referacie pt. „Przedmiot i zakres problemów decyzyjnych w logistyce”. Profesor przedstawił etapy rozwoju logistyki z uwzględnieniem obecnego stadium, które koncentruje się na logistycznej obsłudze łańcuchów dostaw, zwrócił uwagę na wielokryterialność optymalizacji działań logistycznych oraz zaprezentował najistotniejsze problemy decyzyjne współczesnych systemów wsparcia logistycznego, którymi są: rozwój sieci gospodarczych i globalnych łańcuchów dostaw, masowa indywidualizacja produkcji, standaryzacja i modularyzacja produkcji, rozwój sektora usług logistycznych oraz informatyczne i telematyczne technologie logistyki informacji. Ponadto Profesor zaprezentował etapy ewolucji porządku gospodarczego w zakresie outsourcingu usług logistycznych, od TSL (Transport-Spedycja-Logistyka), określanego jako 3PL (Third Party Logistics), poprzez 4PL, w ramach którego wykształciła się nowa forma w systemach gospodarczych – integrator łańcuchów dostaw, po 5PL, będącego organizacją wirtualną.