RELACJA Z KONFERENCJI
III Ogólnopolską Konferencję Informatyki Śledczej


-

Katowice

W czwartek, 19 maja 2011 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach obyła się organizowana przez Stowarzyszenie Instytut Informatyki Śledczej – III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej. Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „e-Discovery”.

e-Discovery jest procesem poszukiwania, znajdowania, zabezpieczenia danych w postaci cyfrowej z zamiarem wykorzystania zazwyczaj w sprawie cywilnej, rzadziej w karnej. Działania e-Discovery można prowadzić zarówno w trybie off-line na pojedynczym komputerze lub całej sieci komputerowej.

Specyfika danych cyfrowych sprawia, że ​​bardzo dobrze nadają się do elektronicznego dochodzenia. Po pierwsze, dane cyfrowe można analizować na wszelkie sposoby w sposób elektroniczny, natomiast dokumentacja papierowa wymaga badania „ręcznego”. Po drugie skutecznie zniszczenie danych cyfrowych jest niemożliwe bez specjalistycznego oprogramowania lub sprzętu. Staje się to jeszcze trudniejsze w przypadku kiedy taka informacja dostanie się do sieci. Wówczas jej skasowanie np. w komputerze w którym została stworzona jest możliwa do odzyskania w innych miejscach sieci.

W procesie eDiscovery jako dowód mogą posłużyć różne typy danych cyfrowych, takie jak tekst, obrazy, wpisy z kalendarza, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, pliki audio, animacje, przeglądane strony internetowe czy uruchamiane programy komputerowe. Co ciekawe nawet złośliwe oprogramowanie, różnego rodzaju wirusy, Trojany czy spyware można zabezpieczyć i szczegółowo zbadać ich funkcjonalność oraz działanie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje e-mail i często ma pierwszorzędne znaczenie w prowadzonej analizie. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta, ludzie najczęściej są mniej ostrożni w wymianie korespondencji niż w innych aspektach komunikacji takich jak dokumenty, oficjalne notatki z przebiegu spotkania itp.

Na III Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej uczestnicy zapoznali się z najnowszymi aspektami prawnymi i technicznymi przedstawionego wyżej zagadnienia. W konferencji wzięło udział prawie 100 osób z różnych części kraju, a wśród nich specjaliści bezpieczeństwa IT największych firm w Polsce, z branży nowych technologii, telekomów, energetyki, bankowości i finansów. Są wśród nich również biegli sądowi z zakresu informatyki oraz prawnicy.