Słowo, dźwięk, cisza. Sztuka audialna i radiowa IV


MINIONA -

Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Radiem rządzą [...] artyści, lecz rządzi także publiczność, narzucając swe gusty
Zdzisław Marynowski

Radioznawcze Koło Naukowe i Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do udziału w czwartej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Słowo, dźwięk, cisza. Sztuka audialna i radiowa: VOL IV”, która odbędzie się 12 maja 2020 roku w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ.

Publiczność i artyści jako dwie wzajemnie dynamizujące się siły. Podczas tej edycji chcielibyśmy otworzyć dyskusję na temat radia w Polsce i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki radiowej. Artystyczne gatunki radiowe, podcasty słuchowiskowe i eksperymentalne, kreatywne użycie dźwięku i wartościowe zastosowanie ciszy – te i wiele innych aspektów związanych ze sztuką audialną i radiową stanowią bazę naszych badań i rozważań podczas konferencji. Pragniemy podjąć zagadnienie dźwiękowej sztuki eksperymentalnej – w jej treści i formie, obecności w radiowym eterze oraz internecie. Ponadto, istotnym dla konferencji tematem będą dzieła audialne o charakterze interaktywnym – sposoby ich tworzenia, rola autora oraz udział odbiorcy. Warto rozważyć także ewoluujący stale termin podcastingu w perspektywie genologicznej i dystrybucyjnej, a także – wpływu słuchaczy na powstawanie kolejnych form podcastowych. Dyskusji poddamy również nowe kanały dystrybuowania artystycznych treści dźwiękowych – serwisy streamingowe, inteligentne głośniki. Zagadnienie, które winno zostać poddane analizie to tematy, jakie podejmowane są w polskich i zagranicznych audycjach artystycznych – ich znaczenie zarówno dla społeczeństw, jak i samej sztuki audialnej. Pozostajemy otwarci także na wątki powiązań radia artystycznego z innymi dziedzinami sztuki czy rozrywki – film, literatura, performance, gry komputerowe.

Proponowane zagadnienia:
Słuchowisko w Polsce i na świecie
Narracje radiowe
Eksperymentalne formy audialne
Sztuka audialna w Internecie i w innych formach zapisu
Podcasting
Tematy, trendy i tendencje podczas festiwali radiowych
Radio w literaturze, filmie i sztukach wizualnych
Radio w przyszłości: rozwój, wyzwania, perspektywy
Analiza publiczności

Udział w konferencji jest bezpłatny, przyjmujemy zgłoszenia w języku polskim i angielskim. Po konferencji planowana jest publikacja w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.

Formularz zgłoszeniowy (z abstraktem do 250 słów) prosimy wysyłać na adres mailowy: radioznawcy@gmail.com

Ważne daty:
Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 marca 2020
Informacja o zakwalifikowaniu: do 15 marca 2020
Data konferencji: 12 maja 2020
Termin nadsyłania artykułów pokonferencyjnych: 30 maja 2020






Źródło:  https://www.facebook.com/events/634021874040342/

Aktualizacja:  2020-02-22 10:55:33