OGÓLNOPOLSKA STUDENCKO-DOKTORANCKA KONFERENCJA NAUKOWA „Historia opowiedziana przez przedmioty”


MINIONA -

Uniwersytet Gdański, Kampus Oliwa, budynek Wydziału Neofilologii
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

„Po śmierci pastora Jana Fidalcke jego wielka biblioteka uległa rozproszeniu. Tak często bywa. Przyjaciele – Michał Krzysztof Hanow i Ernest Berling – starali się cenny zbiór przekazać Bibliotece Rady Miejskiej. Niestety, ta nie znalazła odpowiednich funduszy na ich pozyskanie. Książki rozleciały się jak ptaki ze snu. Widać pisany był im los tułaczy. Wyleciały z klatki. Dziesięć i pół tysiąca, każda obdarzona sowim okiem ekslibrisu, żeby widzieć w ciemności. Poruszały szerokimi skrzydłami, podczas pełni krążyły przy wieżach kościołów Bartłomieja, Jakuba, Brygidy i Katarzynki. Często jesienią mylono je z odlatującymi albo przylatującymi ptakami. Widziano je tu, widziano je tam. Aby je sprzedać, zorganizowano cztery aukcje. Katalog aukcji stał się jedyną mapą po lądzie, co nie zatonął, lecz uleciał, kolejnym zapisem historii wiecznego człowieczego trudu zbierania i bólu rozproszenia. Kiedy pastor ostatnio widział Boga, Bóg miał ten katalog w rękach, przyglądał się mu bacznie. – Niezły zbiór – powiedział, a potem zaprowadził Jana do swojej biblioteki. Rozmawiali po hebrajsku”.

Tak kończy się opowieść o pewnej bibliotece. Znakomity orientalista, pastor Johann Fidalke (1703-1763) z Gdańska, to jeden z nas, urodził się tylko kilkaset lat wcześniej. Jego pasją były książki, obdarzał je uczuciem, opatrując każdy egzemplarz – niczym pocałunkiem – własnym znakiem. Książki to przedmioty wyjątkowe, nasza relacja z nimi wykracza na ogół poza samo posiadanie, są przedmiotem studiów, dzięki nim wkraczamy w rozmowę z autorem. Co jednak można powiedzieć o rzeczach porzuconych, wydobytych z podłogi, z uszkodzeniem deformującym powierzchnię, których przeznaczenie dopiero należy rozpoznać? Ile wnoszą wiedzy o minionych czasach guziki, bilety, papierki od cukierków, etykiety? Czasami wszystko zależy od kontekstu. Dziesiątki tysięcy porzuconych fotografii, żołnierskich pocztówek z pierwszej wojny, trafiających na stoły sprzedawców w całej Europie, tak tanich, że trudno w to uwierzyć, stanowią wyjątkowo mocny komentarz do tego, co stało się na frontach, do śmierci młodych mężczyzn. Ich zapewnienia o miłości, wierności, prośby o modlitwy, przekreśliła śmierć na polu walki. Śmierć, która dla przedmiotów bywa zazwyczaj łaskawsza. Są niczym oceaniczne żółwie, przemierzające bezkres oceanów czasu, godne podziwu, ze względu na wiek, umiejętności przetrwania, piękno. Naszą konferencję-spotkanie chcielibyśmy poświecić przedmiotom i opowieściom, staramy się nie zawężać pola, oczekujemy ciekawych propozycji. Liczymy na coś więcej niż referaty, chcielibyśmy wspólnie porozmawiać w serdecznej atmosferze o przedmiotach, ich znaczeniu – czym są, czym być mogą, czym się stają, czy wywierają na nas wpływ, jaki przekaz bywa w nich zapisany. Może ktoś zechce opowiedzieć nam o swoim skarbie, wizycie w galerii i napotkanym tam oknie-obrazie, który otworzył mu oczy na świat. Zapraszamy historyków, archeologów, historyków sztuki, artystów, kolekcjonerów, wszystkich, którzy starają się wypełnić swoje życie wyjątkowymi doświadczeniami. To z pewnością takim będzie.

Naukowe Koło Doktorantów Historii Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pt. „Historia opowiedziana przez przedmioty”. Konferencja odbędzie w dniach 25-26 czerwca 2021 r. i ze względu na pandemię, będzie prowadzona on-line, poprzez aplikację Microsoft Teams. Czas na wygłoszenie referatu będzie wynosił 15 minut. Terminem składania wypełnionych i podpisanych formularzy zgłoszeniowych jest dzień 5 czerwca 2021 r. Prosimy o ich dostarczenie w formie skanu na adres: nkdh@phdstud.ug.edu.pl Osoby zakwalifikowane do udziału w konferencji otrzymają zaproszenie tydzień później, tj.  12 czerwca 2021 r.  W celu ograniczenia problemów technicznych, do 23 czerwca 2021 r. będziemy prosić zakwalifikowane osoby o przesłanie prezentacji multimedialnych w formacie pliku PDF, również na adres: nkdh@phdstud.ug.edu.pl Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest poniżej:

http://www.nkdh.ug.edu.pl/wp-content/uploads/2021/05/formularz_zgłoszeniowy.docx






Źródło:  http://www.nkdh.ug.edu.pl/

Aktualizacja:  2021-05-09 15:07:38