(NIE)NORMALNOŚĆ


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej zagadnieniu (nie)normalności – temu, co (nie)normalne, (nie)normatywne, inne, odmienne – w literaturze, języku, sztuce, kulturze i społeczeństwie, która odbędzie się w dniach: 11 i 12 października 2021 roku w Poznaniu.

Nasze spotkanie naukowe stanowić będzie kolejną odsłonę współpracy badawczej Instytutu Kroatystyki i Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz Instytutu Filologii Słowiańskiej i Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach dotychczasowej współpracy w Poznaniu w roku 2013 odbyła się konferencja na temat Transmisje kroatystyki, a w roku 2017 w Zagrzebiu konferencja poświęcona problemom relacji Sztuki i demokracji.

Pojęcie nienormalności wywodzi się z epistemologii i kultury XIX wieku, podobnie jak wiele innych stosowanych dzisiaj pojęć, których pochodzenie i pierwotne przeznaczenie rzadko bywa przedmiotem refleksji. Termin ten, początkowo ściśle związany z medycyną, wprowadzony do nauki jako przeciwieństwo zdrowego ciała i psychiki, bardzo szybko wszedł do powszechnego użytku. Nienormalność zaczęła oznaczać każde odstępstwo od tego, co uważano za normalne lub unormowane formy życia, zachowania i wartości. Konstruowanie nienormalnego stało się narzędziem dyscypliny społecznej i szeroko pojętej higieny; sposobem wykluczenia, poprawiania, a nawet eliminowania wszystkiego, co w ten lub inny sposób, zdefiniowano jako dewiację, atawizm albo degenerację. Kierując uwagę na problem (nie)normalności pragniemy zainicjować refleksję nad konsekwencjami wykorzystania koncepcji nienormalności, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Wierzymy, że spotkanie badaczy reprezentujących różnorodne dyscypliny (naukę o literaturze, językoznawstwo, kulturologię, antropologię, politologię, socjologię, sztuki wizualne i performatywne, filozofię, historię, etnologię i in.) zaowocuje pogłębioną refleksją nad formami kształtowania, określania i wykorzystywania tego, co nienormalne i nieznormalizowane. Interesuje nas ponadto przeanalizowanie etycznych, politycznych, estetycznych i poznawczych implikacji wykorzystania koncepcji nienormalności w procesie kreowania tego, co wypaczone, dewiacyjne, wrogie, stanowiące społeczne zagrożenie, oznaczające regres, niepożądane lub chore ciało, zdarzenie, wyrażenie oraz zachowanie. Innymi słowy, zajmują nas zjawiska i działania występujące na ruchomej granicy między normą i nienormatywnością, normalnym i nienormalnym, a także formy naszego stosunku do nich i postępowania wobec nich. Wreszcie namysłu wymaga zmieniające się podejście do norm – kiedy wydają się represyjne, a kiedy wydają się potrzebnymi regulatorami życia zbiorowego i jak dochodzi do przejścia od jednej postawy do drugiej.

Mamy nadzieję na spotkanie w Poznaniu.

Rozważamy również możliwość organizacji sekcji w formie zdalnej. 






Aktualizacja:  2021-05-20 19:57:46