!ZMIANA TERMINU! Ogólnopolska konferencja „Trudne” emocje we współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

 Choć psychologowie odradzają używania określeń takich jak “negatywne” czy “trudne” w odniesieniu do uczuć, będących naturalnymi reakcjami na poszczególne sytuacje, nie ulega wątpliwości, że różne emocje są często postrzegane w określony, implikujący wartościowanie, sposób. Literatura dla dzieci i młodzieży stanowi obszar stereotypowo kojarzący się z przewagą doznań pozytywnych – z obrazami radości, wzruszeń czy ekscytacji związanej z przeżywanymi przygodami. Nieco w cieniu pozostaje jednak refleksja nad tym, w jaki sposób ukazywane są emocjonalne reakcje na wydarzenia trudne, często nawet traumatyczne, oraz jakie przyczyny i konsekwencje wiążą się z ich konkretnymi przedstawieniami w literaturze.

Potrzeba detabuizacji wątków uważanych za nieodpowiednie dla dzieci, wielokrotnie wyrażała się przy okazji publikacji co bardziej kontrowersyjnych nowości wydawniczych. Studia nad Holocaustem, badania genderowe, feministyczne i postkolonialne zagościły w literaturze dla najmłodszych czytelników, co wiąże się ze zmianą perspektywy dotyczącej roli i możliwości literatury oraz poezji dziecięcej i młodzieżowej. Zmienił się także sposób postrzegania niedorosłego czytelnika jako odbiorcy – traktowanie dziecka i nastolatka jako indywidualności, każe znosić adultocentryczny podział i limitowanie wątków powszechnie uważanych za zbyt skomplikowane dla dziecięcego i młodzieżowego adresata.

Celem naszej konferencji jest więc analiza sposobu przedstawiania „trudnych” emocji, takich jak smutek, cierpienie, lęk, wstyd, gniew, zazdrość, poczucie niezrozumienia i osamotnienia w twórczości skierowanej do młodego odbiorcy.

Organizatorzy konferencji proponują namysł nad m.in. takimi kategoriami, jak:

·         „trudne” emocje tj. smutek, gniew, zazdrość, wstyd, cierpienie etc. w poezji i literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz sposoby ich przedstawiania

·         tematy tabu we współczesnej poezji i literaturze dziecięcej i młodzieżowej

·         procesy dojrzewania, dorastania ukazywane w literaturze i poezji

·         okres buntu i jego literackie przedstawienia

·         problemy związane z poszukiwaniem własnej tożsamości

·         badania recepcji – z jakim przyjęciem spotkały się teksty poruszające trudną tematykę

·         język mówienia o tym, co niełatwe

·         dwuadresowość tekstów oraz ich oddziaływanie na dziecięcego i dorosłego odbiorcę

·         literackie ujęcia problemów, z którymi zmagają się dzieci i młodzież – tematyka wykluczenia, dyskryminacji, problemów rodzinnych czy szkolnych

·         wątki genderowe i narracje LGBT+

UWAGA! ZMIANA TERMINU KONFERENCJI: Konferencja odbędzie się w dniach 16-17.09.2021r.

Przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.

Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.

Zapraszamy Państwa do nadsyłania abstraktów na adres: konferencja.trudneemocje@gmail.com. Czekamy na nie do 10 sierpnia 2021 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), skonstruowany według podanego schematu:

·         „Imię Nazwisko, Tytuł referatu”

·         abstrakt (max. 600 słów)

·         nota biograficzna (max. 80 słów) zawierająca: tytuł naukowy, aktualną afiliację, profil naukowy, numer telefonu oraz email korespondencyjny.

Konferencja będzie odbywać się na platformie Microsoft Teams.

Konferencja jest bezpłatna.

Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Poznańskich Studiów Polonistycznych” (20 punktów według MNISW).

Konferencja zostanie zorganizowana w ramach grantu Study@Research z Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (ID-UB) pod patronatem Zespołu ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą UAM oraz Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/153523296760193

Aktualizacja:  2021-06-20