Tekstografie II. Od deski do deski. Retoryka oprawy


MINIONA -

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Utworzona w 2021 roku Pracownia Badań nad Związkami Słowa i Obrazu w Praktykach Piśmiennych (w skrócie: Pracownia Tekstografii) interdyscyplinarnie łączy edytorstwo, bibliologię, literaturoznawstwo, językoznawstwo, antropologię pisma i obrazu oraz refleksję nad kulturą popularną.
Celem badań podejmowanych przez członków Pracowni jest poszerzanie i aktualizowanie wiedzy o dziejach, ewolucji i problemach teoretycznych dotyczących edycji wszelkiego typu przekazów tekstowo-obrazowych. W obszarze naszych zainteresowań mieszczą się zarówno zagadnienia semiotyki tekstograficznej, jak i pogłębiony opis takich zjawisk, jak książka artystyczna, liberatura, książka piękna, książka graficzna, poezja konkretna, komiks, graffiti oraz inne pokrewne działania o charakterze aktów wizualnych – w ujęciu diachronicznym i synchronicznym. W ramach Pracowni Tekstografii organizowane są seminaria naukowe, warsztaty, konferencje, a także wystawy (łączone z ich dyskusyjnym, krytycznym omówieniem).
Pragniemy kontynuować zapoczątkowane przez Zakład Edytorstwa w 2019 roku interdyscyplinarne spotkania na płaszczyźnie słowa i obrazu, skupiając się na wybranych elementach współtworzących każdą publikację. Podczas najbliższej konferencji chcemy podjąć zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej oprawy. Celem jest próba zastosowania narzędzi naukowych do opisu zasad, norm i praktyk w kształtowaniu oprawy jako elementu scalającego publikację, a równocześnie pierwszego segmentu, w którego obrębie zaczynają się realizować zależności między tekstem (i jego składowymi – zdaniem, słowem, literą, znakiem) a obrazem: fotografią, rysunkiem, reprodukcją dzieła sztuki, autorską ilustracją, krojem pisma, rozmaitymi zabiegami typograficznymi. Interesuje nas sposób, w jaki rozwiązania edytorskie z zakresu łączenia tekstu i obrazu w ramach oprawy publikacji wykraczają poza sumaryczne ujęcie tych dwóch komponentów rozpatrywanych oddzielnie i współtworzą dzieło charakteryzujące jednorazową edycję bądź stają się łatwo rozpoznawalną cechą dystynktywną serii wydawniczej.

Proponujemy uporządkowanie obszarów refleksji w czterech panelach. Wskazane zagadnienia stanowią sugestie badawcze, ale nie wyczerpują możliwości rozważenia innych kwestii wiążących się z nadrzędnym tematem konferencji:
I. Teoria oprawy
• definicje i wykładnie
• znaczenie oprawy
• funkcje oprawy
• okładka a obwoluta
II. Historia oprawy
• dzieje opraw, okładek, obwolut oraz elementów pełniących ich funkcje
• przemiany formalne oprawy
• zmienność zależna od możliwości technicznych, dostępności materiałów, stopnia uży-
teczności, estetyki epoki
III. Technologie oprawy
• typy materiałów wykorzystywanych do tworzenia oprawy publikacji
• techniki oprawy
• forma oprawy
IV. Semantyka i retoryka oprawy
• oprawa a treść publikacji i oddziaływanie na odbiorcę
• ilustracja, typografia, kompozycja, kolor w oprawie publikacji jednostkowej
• oprawa a seria wydawnicza
• zależność oprawy od typu publikacji: książka (w tym proza beletrystyczna, poezja,
książka popularnonaukowa, książka naukowa), czasopismo, komiks

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 31 maja 2022 przez formularz dostępny pod linkiem: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=-b5xKxM7MkS19B9awieNDMta-yB1GNZCgfBD_Axbu1dURFNSWkRLWDVUOVlCTklLUEZNSTlTQUxJRi4u.

Przewidujemy wystąpienia 20-minutowe, abstrakt powinien zaś liczyć maksymalnie 1500 znaków ze spacjami. Zastrzegamy sobie prawo do wyboru referatów spośród otrzymanych zgłoszeń. Ewentualne pytania prosimy kierować na adres tekstografie@gmail.com.


W związku z sytuacją pandemiczną bierzemy pod uwagę możliwość zmiany formuły konferencji na zdalną. O decyzji dotyczącej trybu spotkania uczestnicy zostaną poinformowani najpóźniej miesiąc przed planowanym terminem wydarzenia.


Koszt uczestnictwa: 400 zł dla pracowników naukowych; 200 zł dla doktorantów. W ramach opłat gwarantujemy: przerwy kawowe, dwa obiady, uroczystą kolację, materiały konferencyjne. Rezerwacje oraz opłaty za nocleg(i) pozostają w gestii Uczestników konferencji. Numer konta, na które należy dokonać wpłaty, podamy po potwierdzeniu przyjęcia abstraktu, wraz z adresami hoteli i hosteli znajdujących się w przyjaznej odległości od miejsca konferencji.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/343867594127001/?ref=newsfeed

Aktualizacja:  2022-02-10 15:50:05