„Rodzina, wspólnota, naród – konflikty na przestrzeni dziejów”


MINIONA -

Kraków

Koło Naukowe Doktorantów Historii „Onyks”, działające na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V edycji doktoranckiej konferencji naukowej dotyczącej konfliktów. Tytuł Rodzina, wspólnota, naród – konflikty na przestrzeni dziejów należy postrzegać jako chęć pochylenia się nad zaistniałymi w historii sporami i konfliktami dotykającymi różnorakich grup wspólnotowych tworzonych przez człowieka. Do udziału zapraszamy absolwentów studiów magisterskich, doktorantów oraz pracowników naukowych reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych – ze szczególnym uwzględnieniem historii. Ze względu na wciąż niepewną i zmienną sytuację związaną z trwającą pandemią COVID-19 zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję w formie zdalnej (on-line), za pośrednictwem platformy CiscoWebex Meetings.

Rodzina stanowi podstawową komórkę społeczną. Więzy krwi nie zawsze jednak były wystarczającym gwarantem jej pokojowego współistnienia. Karty historii pełne są opowieści o krwawych waśniach oraz konfliktach rodowych, zarówno wewnętrznych, jak i między konkurującymi ze sobą familiami. W związku z tym zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji wszystkich badaczy, którzy zajmują się różnorodnymi konfliktami rodowymi na przestrzeni wieków, sporami rodzinnymi ważnych i zwykłych ludzi czy tarciami międzypokoleniowymi na tle zachodzących przemian społecznych lub ekonomicznych. Interesują nas ponadto spory nad rozumieniem kształtu oraz samego pojęcia rodziny toczące się w przeszłości, także tej nieodległej.

Powstawanie wspólnot jest bezpośrednim efektem dążenia człowieka do życia w grupie. Życie wspólnotowe rzadko jednak toczy się w pełni harmonijnie, a im liczniejsza jest dana grupa, tym więcej potencjalnych punktów zapalnych. Dlatego też chcemy przyjrzeć się bliżej konfliktom różnych konkurujących ze sobą zbiorowości oraz tym zachodzącym wewnątrz danej wspólnoty. Czekamy na wszelkie zgłoszenia dotyczące dawnych sporów związanych z szeroko pojętymi wspólnotami i grupami religijnymi, światopoglądowymi, zawodowymi, gospodarczymi, politycznymi czy artystycznymi.

Wreszcie zapraszamy do udziału w konferencji tych naukowców, którzy obiektem swojego zainteresowania uczynili wszelkie konflikty oraz napięcia dotyczące spraw narodowościowych i etnicznych. Koncepcja narodu odcisnęła swoje niezatarte piętno zwłaszcza na historii ostatnich trzech wieków. Obok wzmocnienia więzów wspólnotowych tożsamość narodowa niesie jednak ze sobą potencjalne zarzewie konfliktów związanych z rywalizacją różnych grup narodowościowych. W związku z tym chcielibyśmy porozmawiać o wszelkich historycznych sporach na tle narodowym i etnicznym, o tarciach na obszarach wielokulturowego pogranicza oraz o konfliktach ściśle politycznych i zbrojnych, które wyrosły z waśni między narodami lub grupami etnicznymi. Interesują nas także spory związane z pojmowaniem samej tożsamości narodowej w aspektach socjologicznym oraz kulturowym.

Podczas tych dwóch dni chcielibyśmy porozmawiać na temat przyczyn powstawania konfliktów, mechanizmu ich przebiegu oraz wywołanych przez nie skutków. Istotny jest dla nas również aspekt pozytywny: czy w kontekście konfliktów dotyczących rodziny, wspólnoty i narodu możliwa jest zgoda i załagodzenie sporu, czy raczej raz powstały konflikt trwa aż do ostatecznego wyniszczenia jednej ze stron i osiągnięcia pełni zamierzonych celów?

Formularz zgłoszenia można znaleźć pod linkiem https://forms.gle/59c1rUBYrpUoGioR9. Abstrakt, który należy w nim umieścić, zawierać powinien maksymalnie 250 słów. Do abstraktu koniecznie należy dołączyć bibliografię z czytelnym podziałem na źródła i opracowania (do 15 najważniejszych pozycji związanych z tematem). Czas na wygłoszenie referatu: 20 minut. Języki konferencji: polski, angielski, włoski.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/321910826559139

Aktualizacja:  2022-02-17 18:41:28