Sztuka [w] antyku – interpretacje i realizacje motywów antycznych na przestrzeni wieków


MINIONA -

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice) oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Sztuka to pojęcie kryjące w sobie różnorodność elementów: barwę, kształt, zdobienia, a przy tym także doznania i emocje. Za każdą z przedstawianych wizualizacji, bez względu na jej formę i materiał, z jakiego została stworzona, stoi Autor – człowiek wszechstronny, inteligentny, oczytany, wnikliwy, cierpliwy, pracowity czy – najprościej – obdarzony niepowtarzalnym talentem obserwator, interpretator lub odtwórca. Natura, krajobraz i wątki literackie to wybrane spośród wielu motywy, po które twórcy niejednokrotnie sięgają w swych dziełach. Przyświecają im różne cele: jedni pragną utrwalić wątki dla potomnych, inni dążą do nadania im nowego wydźwięku. Wśród chętnie podejmowanych motywów ważne miejsce znajdują nawiązania do antyku. Przedstawiane w sposób bezpośredni nawiązują do tradycji i historii starożytnej. Reinterpretowane i kreowane w zupełnie nowym świetle otwierają pełen wachlarz możliwości ich odczytywania, rozumienia i poznawania.

Przedmiotem konferencji jest podjęcie dyskusji nad szeroko pojętą sztuką (w) antyku z uwzględnieniem realizacji i interpretacji motywów antycznych na przestrzeni wieków. Do proponowanych tematów wystąpień należą:

 

- sztuka starożytnej Grecji i Rzymu

- sztuka na terenach basenu Morza Śródziemnego

- motywy mitologiczne w sztuce

- historia i tradycja antyczna w sztuce

- antyk w malarstwie i rzeźbie

- antyczne mozaiki (wykonanie, cel, stan zachowania itp.)

- sztuka antyczna jako narzędzie dydaktyczne

- motywy antyczne i sztuka starożytna w programie szkolnictwa

- miejsce sztuki i zastosowanie motywów antycznych w świecie współczesnym: muzealnictwo i wystawy tematyczne

- motywy antyczne jako przykłady wzornictwa w architekturze wieków późniejszych

- praktyczne zastosowanie sztuki antycznej (np. sztuka rzemieślnicza)

- twórczość przedstawicieli rzymskiej i greckiej sztuki pisania

- sztuka antyczna jako inspiracja twórców innych epok

Do udziału w konferencji oraz składania własnych propozycji wystąpień zachęcamy studentów, doktorantów, pracowników dydaktycznych i naukowych, pracowników sektora kultury oraz wszystkich zainteresowanych w/w tematyką. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: edyta.gryksa@us.edu.pl lub mlodzi.klasycy@us.edu.pl do 4 kwietnia 2022. 

Dokument zgłoszeniowy powinien zawierać: imię i nazwisko prelegenta, stopień/tytuł naukowy, afiliację (reprezentowany ośrodek nauki lub kultury), adres e-mail, a także tytuł referatu i jego streszczenie (max. 200 słów). Organizatorzy konferencji zastrzegają sobie prawo wyboru prelegentów, którzy wezmą czynny udział w wydarzeniu. Oceny nadesłanych abstraktów dokona Komitet Organizacyjny konferencji we współpracy z Komitetem Naukowym wydarzenia. Decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji wystąpień zostaną przesłane do dnia 8 kwietnia 2022. 

Opłata konferencyjna wynosi 170,00 zł.  






Aktualizacja:  2022-04-09