Akme roczników siedemdziesiątych


MINIONA -

Online

W imieniu Zakładu Literatury XX i XXI Wieku Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w imieniu redakcji magazynu „Wizje” serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Akme roczników siedemdziesiątych”. Konferencja obędzie się na platformie Zoom w dniach 22–24 września 2022 roku.

Krzysztof Siwczyk, poeta urodzony w roku 1977, wyznał w felietonie: „Uświadomiłem sobie, że Ziobro i Duda to moi rówieśnicy. Nie rządzą nami jacyś «oni», tylko my – wychowani w demokratycznej szkole, na wolnym rynku towarów i idei”. Bycie z roczników siedemdziesiątych nie oznacza bynajmniej tożsamości pokoleniowej w tradycyjnym sensie – jednolitej, ustanowionej przez wspólne pokoleniowe przeżycie i związane z nim ideały; to raczej system opozycji, Siwczykowy „rynek idei”, na którym można dokonywać egzystencjalnych wyborów, choćby i przeciwnych niż rówieśnicy. Nie wyklucza to jednak dialektycznej jedności na wyższym poziomie. Społeczeństwo jako system ustanowiony przez wewnętrzne opozycje dokonuje samoobserwacji, przeglądając się w swojej sztuce, a zwłaszcza w lekturze współczesnych dzieł literackich. Dlatego refleksyjnie odkryta (choć chyba niezbyt chciana) przez Siwczyka wspólnota z politykami to nie tylko psychiczne obciążenie w ramach indywidualnej egzystencji, ale i społeczne zadanie – wspomożenia społeczeństwa w samorozumieniu, którego ostatnio – jak nam się zdaje – szczególnie brakuje.

Literatura powinna tworzyć model społeczeństwa; po XX-wiecznej krytyce reprezentacji trudno jednak po raz kolejny uwierzyć, aby mógł to osiągnąć po prostu jednostkowy autor w świecie przedstawionym wybitnego dzieła. Pożądanego modelu dostarcza natomiast bieżący system literatury jako całości – więc dopiero krytyk bądź literaturoznawca może tę potencjalną modelowość zaktualizować. Z tego względu chcielibyśmy zapytać o kulturotwórczą rolę przedstawicieli i przedstawicielek roczników siedemdziesiątych – czy osiągnęli już szczyt swoich możliwości twórczych? Czy wręcz przeciwnie, mają jeszcze wiele do powiedzenia na temat polskiej rzeczywistości literackiej i społecznej? W jaki sposób sami postrzegają i świadomie współtworzą wizerunek swojego pokolenia? I co najważniejsze: jaka jest ich obecna sytuacja? Interesują nas wszelkiego rodzaju praktyki instytucjonalne i kategorie estetyczno-kulturowe, w które byli lub dalej są uwikłani bohaterowie i bohaterki planowanej konferencji.

Wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że znacząco zmieniła się perspektywa, z której patrzymy na naszą epokę. Być może warto byłoby zatem uwzględnić w interpretacji polskich roczników siedemdziesiątych kontekst najbliższego sąsiedztwa, pamiętając, że rówieśnikami naszych polskich bohaterów są choćby Wołodymyr Zełenski (1978), Serhij Żadan (1974) i Andrij Bondar (1974).


Propozycje szczegółowych zagadnień i pełna wersja CFP znajdują się pod adresem https://magazynwizje.pl/aktualnik/akme-rocznikow-siedemdziesiatych/ . Na Państwa abstrakty – nie dłuższe niż 2500 znaków – czekamy do końca czerwca 2022 roku pod adresem: jezyki.literatury@gmail.com. Do 10 lipca przekażemy Państwu decyzje dotyczące przyjęcia referatów. Artykuły pokonferencyjne zostaną opublikowane w postaci monografii lub monograficznego numeru czasopisma.






Źródło:  https://magazynwizje.pl/aktualnik/akme-rocznikow-siedemdziesiatych/

Aktualizacja:  2022-03-30